VIDEO | Aleksandri dhe Daci: Do të këndojmë këngë të bukura, të vjetra, që do t'i kthejnë Shkupët e vjetër në kohë të mira

Foto: Sloboden pechat/Meto Zdravev

Dragan Spasov-Dac dhe Aleksandar Mitevski me kërkesën e fansave të tyre të shumtë, më në fund po organizohen feste ditelindje që do t'i bashkojë në një koncert të bukuroshes kopsht i gjelbër në çatinë e Qendrës Tregtare të qytetit. Është një rast ditëlindjen e katërt që feston dyshen muzikore, a Shtypi i Lirë takoi “fajtorët” kryesorë për këtë festë të madhe, pikërisht në kopshtin e gjelbër në GTC. Në një atmosferë të këndshme biseduam Daç, Aleksandër dhe me drejtorin e GTC, Gjoko Trajçevski.

Bursa shpallet për 29 shtator, e premte, nga ora 20:30, dhe Shkupianët mund të presin një mbrëmje të mbushur me kore të famshme të festivaleve, gjelbërim të përjetshëm dhe histori interesante të qytetit.

– Koncerti ynë do të mbahet në kopshtin e gjelbër në GTC, të cilin kemi dashur ta bëjmë me një masë për shkupjanët. Na pyesin për një kohë të gjatë: “Kur do të bëni diçka për Shkupin, diçka që do të mbetet vetëm për shkupjanët?”, dhe vendosëm ta bëjmë këtu në GTC, sepse ky është një monument, i cili. ka mbetur nga një kohë, siç është, autentike. Do të këndojmë disa këngë të bukura, të vjetra, të cilat do t'i kthejnë ata Shkupët e vjetër në kohë të bukura - thotë Daci.

Kjo mbrëmje e veçantë do t'i kujtojë publikut kohën kur Shkupi dhe GTC ishin pjesë e shëtitjeve të përditshme në qytet. Një dhuratë për ditëlindje që Daci dhe Aleksandri po e përgatisin prej 4 vitesh, pasi kanë punuar si dyshe muzikore.

– Më duket sikur kemi 40 vjet, sepse jemi shumë aktivë çdo ditë. Ne ishim me njerëzit gjatë gjithë periudhës së pandemisë dhe ditë e natë u dhamë një rreze shprese njerëzve. Që atëherë, të gjitha thirrjet janë drejtuar për atë, kur të hapet një mundësi për të bërë diçka, ku të gjithë do të jenë të lirë të vijnë. Prandaj këtë koncert po e bëjmë për të gjitha gjeneratat dhe rasti është ditëlindja jonë e katërt. Hyrja është falas dhe ne duam ta mbushim dhe pasurojmë këtë hapësirë ​​me këngë të bukura dhe njerëz të bukur. Kemi rikthyer disa këngë nga festivalet e vjetra të Shkupit dhe përveç tonat do të dëgjoni edhe disa refrene të bukura të asaj kohe. Le të jetë ky rast që të mblidhemi dhe të bëjmë diçka të mirë edhe për Shkupin edhe për GTC- thotë Mitevski.

- Nëse deri më tani kemi pasur histori të veçanta në të gjitha koncertet, këtu do të jetë më e madhja, do të shfaqen edhe disa njerëz që do të thonë diçka për Shkupin dhe GTC. Kur i sugjeruam drejtorit të GTC-së, Gjoko Trajçevskit, që ta bëjmë koncertin këtu, ai menjëherë e pranoi propozimin dhe tha se i pëlqente shumë kjo ide - tregon Daci.

Foto: Promo

Kopshti i gjelbër në çatinë e qendrës tregtare të qytetit është një kënd i bukur, të cilin qytetarët e përdorin për të pirë kafen e mëngjesit, për të marrë një frymë nga detyrat e punës apo për të bërë një takim romantik. Hapësira përdoret edhe si skenë alternative për ngjarje argëtuese dhe kulturore, ndaj ky koncert i Dacs dhe Alexander do të jetë një mundësi e shkëlqyer për të shijuar atmosferën e këndshme të mbushur me muzikë të bukur.

- Ky koncert do të thotë shumë jo vetëm për GTC, por edhe për qytetarët e Shkupit dhe të vendit. Le të kthehemi pak prapa në histori dhe të kujtojmë se themelet e para u hodhën në QTQ në vitin 1960, dyqanet e para filluan të funksionojnë në vitin 1972 dhe ndodheshin aty ku është parkingu tani. Ndryshe, jam shumë i lumtur që së bashku me Dacin dhe Aleksandrin do të bëjmë një festë të bukur në GTC, dhe qytetarët e Shkupit do të kenë mundësi të argëtohen. Këtu në kopshtin e gjelbër ka interesim për organizimin e ngjarjeve dhe gjithmonë kemi shumë vizitorë, kështu që besoj se edhe koncerti i Dacit dhe Aleksandrit do të ketë frekuentim të madh - tha Gjoko Trajçevski, drejtor i GTC.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës