VIDEO: Alejna nga Koçani pengohet të mbajë shami në shkollë, zëvendësministri Nuhiu erdhi për të ndalur diskriminimin

Foto: Civil / printscreen

Një vajzë myslimane nga Koçani u ankua për diskriminim pasi nuk e lejuan të mbante shami në shkollë. Nxënësja e klasës së gjashtë Alejna Ismailovska thotë se mësuesja e klasës në shkollën “Malina Popivanova” i është drejtuar me fjalët: “Në xhami mund të vendosësh shami, por në shkollë është e ndaluar”. Mësuesja dhe psikologu i kanë thënë më pas të njëjtën gjë, pohon vajza.

Babai Engul Azizov, në një deklaratë për "CivileAi më tej akuzon se kur ka shkuar në shkollë për të kërkuar shpjegime se pse vajzës së tij të vogël nuk i lejohet të mbajë shaminë, të cilën ai thotë se e mban vetëm këtë muaj për shkak të agjërimit të Ramazanit, ai “u dëbua brutalisht nga shkolla” nga mësuesi. Azizov thotë se mësuesi i është drejtuar me fjalët: “Dil jashtë dhe nëse vajza vjen nesër në shkollë me shami, ne nuk do ta pranojmë”. Këtu do të më sillni shalle... këtu nuk është Shkupi apo Tetova”.

Ndryshe nga kjo, nga shkolla thonë se Alejna nuk është fyer, as nuk i është ndaluar ndjekja e mësimit dhe as nuk ka ndalim për mbajtjen e shamive nga nxënëset.

Pas kësaj, prindërit kanë denoncuar rastin, ndërsa sot në shkollë ka qenë zëvendësministri i Drejtësisë. Agim Nuhiu dhe Sekretarit të Shtetit Muhamed Toçi, i cili foli me drejtorin Blagoj Petrov dhe arriti në përfundimin se studenti do të lejohej të mbante shaminë gjatë orës së mësimit.

“Prindërit thanë se Alejna është penguar të vazhdojë shkollimin për shkak të shamisë në një shkollë në Koçan! Shamia e njërës prej motrave tona nuk është përbuzje, por faleminderit nga të gjithë ata që vendosin ta veshin! Askush nuk mund të jetë mbi ligjin! Drejtësi dhe dinjitet për të gjithë”, ka shkruar Nuhiu në Facebook në gjuhët maqedonase, shqipe dhe rome.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës