VIDEO | “Nëse nuk ke shok, vdis vetë” – protestë në Manastir për vdekjen e XNUMX-vjeçares Jana.

"Nëse nuk ke shok - vdis vetë", "Shëndetësia partizane është armiku numër 1 i shëndetësisë", "Mjekët e komplikuar varrosin edhe të premteve", "Nuk kemi lot për të qarë për mëkatet tuaja", " Edhe sa fëmijë të shëndetshëm si Jana duhet të vdesin?!”, “Diploma e blerë i shërben popullit!” – këto janë vetëm disa nga parullat që shfaqen në sheshin “Magnolia” në Manastir.

Qytetarët me moton “Drejtësia për Janën – Jemi të gjithë Jana” dolën në një protestë paqësore për të shprehur revoltën e tyre për rastin e gjashtë vjeçarit. Jana Hristovska, e cila ka ndërruar jetë në spitalin e Manastirit një javë më parë. Familja akuzohet për gabime në trajtimin e vajzës, por Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar nuk konstatoi asnjë gabim mjekësor në këtë rast.

Ajo ka ndërruar jetë më 22 mars pasi kishte marrë infuzion në Spitalin klinik në Manastir. Sipas deklaratave të prindërve, sheqeri i saj më pas u rrit nga 9 në 19 njësi dhe situata u ndërlikua. Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar tha se nuk ka pasur lëshime në mjekim dhe vajza ka pasur probleme me zemrën.

Familja kërkon përgjegjësi mjekësore për vajzën 6-vjeçare: Vajza ime Jana vdiq pasi iu dha glukozë dhe sheqer dhe u rrit në 19

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës