VIDEO | Nëse mund të therim qengja dhe viça, a do të mbajmë vetëm qen? - pyet Merko

Merko uron festën e pavarësisë së Kosovës, 17 shkurt / foto: Facebook/Ramiz Merko

Kryetari i Komunës së Strugës, Ramiz Merko, deklaroi sot se është krejtësisht e justifikuar dhe normale vrasja e qenve endacakë, duke shtuar se në komunat rurale kanë mbushur rimorkio të tëra traktorësh me qen të vrarë rrugësh, raportoi ai.Ohri1".

“Nëse ne mund të therni qengja, të therni viça, të therni dele, desh, të rrahim kafshë të egra, të kapim peshq, ne bëjmë gjithçka që na nevojitet për jetën tonë dhe do të mbajmë vetëm qen? Po ata që kanë në shtëpi le t'i mbajnë, gjithçka tjetër nuk mund të mbahet. Dhe ligji thotë që qentë e rrezikshëm duhet të shkatërrohen, dhe si e dimë se cilët janë të rrezikshëm? Vriten njerëzit, pra dikush nuk mban përgjegjësi, vriten qentë, ndaj kryetarët duhet të mbajnë përgjegjësi”, tha Merko në një seancë të Këshillit për Zhvillimin e Rajonit Planor Jugperëndimor.

“Unë kam lëshuar një propozim për ndryshime dhe plotësime në ligj për mendimin tim, por këtë duhet ta bëjmë së bashku. Në një kohë i mundëm të gjithë. Dhe ne ishim të mbrojtur me ligj. Tenderuam me kompaninë e gjuetisë, ata dolën natën dhe çdo qen që ishte jashtë kontrollit hiqej. Këtu do ta them hapur se pas komunave të fshatit i shkatërrojnë. Kush të dojë të thotë çfarë të dojë. Këtu e them haptazi, as ligji as asgjë tjetër: “Një më tha në Misleshevë, kam mbushur një traktor të tërë”. Sulmuan mallrat, sulmuan njerëzit”, shtoi kryetari i Komunës së Strugës.

Deklarata e Merkos vjen pasi pak muaj më parë në Strugë ndodhi një masakër e tmerrshme ndaj qenve të rrugës, kur një burrë i armatosur me pushkë ecte rrugëve të qytetit duke kërkuar qen për të qëlluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës