VIDEO/ Agushi: Jorganët e vjetër nuk hidhen, lihen si trashëgimi

Nusret Agushi - jorgan/Foto: Metodi Zdravev

Shtypi i Lirë në mbështetje të zejeve të vjetra nga Çarshia e Shkupit. Nëpërmjet intervistave me artizanët do të përpiqet t'i shpëtojë nga harresa, të njohë brezat e rinj me traditën e ruajtur në Pazar prej shekujsh. Ndoshta kontributet do të jenë një nxitje për një të ri që të zgjedhë një zanat si profesion të ardhshëm dhe kështu të vazhdojë traditën. Kjo do t'i shpëtojë dyqanet nga mbyllja e përhershme.

Nusret Agushi është jorgan. Prej pesëmbëdhjetë vitesh merret profesionalisht me punimin e jorganëve. Ai thotë se është shumë e vështirë të mbijetosh. Ky profesion nuk është biznes familjar, ai u fut rastësisht dhe punon prej shumë vitesh.

- Tergana nuk është punë familjare, kam hyrë në këtë zanat që fëmijë, kushtet e punës janë katastrofike. Njerëzit nuk e vlerësojnë më tradicionalen, i japin përparësi të importuarit. Tradita duhet ruajtur – thotë Agjusi.

Sipas tij, bashkëpunimi me Esnafën duhet të ruhet, sepse vetëm kështu mund të funksionojë Çarshia e Shkupit.

- Nuk e di nëse dikush do të më pasojë, kushtet në vend janë katastrofike. U bëj thirrje qytetarëve nëse kanë jorganë me pambuk dhe lesh të mos i hedhin për t'i sjellë për t'u përpunuar dhe do të kenë jorganë të rinj nga të vjetrat. Gjithçka ndryshon, mbetet vetëm mbushja – thotë Agushi.

Sipas tij, sintetika nuk ngroh, jorgani natyral është një trashëgimi, nuk duhet hedhur.

- Tradita po shuhet, ne kemi “Rrugën Yorganxhiska” në Çarshinë e Vjetër, dikur ishin 30 dyqane, tani janë vetëm dy. Jastëkët e mbushur me pambuk gjithashtu po restaurohen. Tregtia nuk ka kufi, sado vjeç të jesh, gjithmonë mëson – thotë Nusret.

Makina me të cilën punon është 35 vjeç, trashëgimi nga njeriu që i ka dorëzuar tregtinë. Ai i thotë Sloboden Pechat se një jorgan merr një javë.

- Po mendoj si ta vazhdoj profesionin. Një thirrje për të rinjtë që të vijnë të shohin se si po shkojnë punët, deri më tani askush nuk është i interesuar. Ata vetë e shohin se është e vështirë të mbijetosh - thotë jorgani.

Ndiqeni procesin e realizimit të jorganit dhe të gjithë intervistën në videon e koleges Agnesa Chavoli:

Nesër shikoni videon për një nga mjeshtrit e fundit që bën këpucë me dorë - Kazim Matoshi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës