VIDEO | Një kanadeze 16-vjeçare vendosi një rekord botëror në 400 metra stil i lirë

Foto: EPA-EFE / DAVE HUNT

Notari 16-vjeçar kanadez, Verore McTinosh vendosi një rekord të ri botëror në 400 metra stil i lirë.

Ajo notoi kohën e saj më të mirë të të gjitha kohërave në kualifikimet kombëtare për Kampionatin Botëror të mbajtur në Kanada.

McIntosh notoi një kohë prej 3:56.08, duke mposhtur rekordin australian me 32 të qindtat Ariarna Titmus. Rekordi i McTinosh është edhe më mbresëlënës sepse ai mundi më të mirën e tij personale me tre sekonda.

"Rezultate vërtet të çmendura." Në këtë pikë nuk e prisja që mund të notoja për një rekord botëror, por është dëshmi se gjithçka është e mundur. I jam përkushtuar plotësisht notit, por këtë rezultat nuk mund ta parashikoja”, tha McTinosh pas rezultatit fantastik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës