VIDEO: Shpërthimi i digës Kakhovka, e cila përmbyti 29 qytete dhe fshatra përgjatë Dnieper

Foto YouTube

Videot e shpërthimit të digës Kakhovka, të cilat sipas ministrit të Punëve të Brendshme ukrainase po publikohen në rrjetet sociale. Igor Klimenko çoi në përmbytjen e 29 qyteteve dhe fshatrave përgjatë lumit Dnieper.

Në aplikacionin Telegram, Klymenko njoftoi se 10 prej këtyre vendbanimeve janë në anën ukrainase të lumit. Kreu i administratës ushtarake ukrainase në Kherson, Oleksandr Prokudin, njoftoi më parë se Ukraina kishte evakuuar rreth 1.700 njerëz nga zonat e përmbytura deri në orën 13:XNUMX me orën lokale.

Autoritetet ruse dhe ukrainase akuzojnë njëra-tjetrën për granatimet e digës, e cila çoi në përmbytje që shpërngulën mijëra njerëz dhe lanë qindra mijëra pa qasje normale në ujë të pijshëm. Kievi pretendon se plasja e digës ruse ishte një "bombë mjedisore e shkatërrimit në masë", ndërsa Moska thotë se ishte një akt terrorizmi i kryer nga forcat ukrainase si pjesë e kundërofensive të tyre.

Pas lajmit se mbi 300 kafshë kanë ngordhur nga uji i derdhur nga diga e Kakhovkës, tani po publikohen pamjet e një murtajeje të peshkut.

VIDEO: Mbi 300 kafshë ngordhën në një kopsht zoologjik të përmbytur pas shpërthimit të digës Kakhovka

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës