Inteligjenca artificiale parashikon sulme në zemër deri në 10 vjet në të ardhmen: Mund të shpëtojë mijëra jetë në vit

Foto: Frederic Cirou / PhotoAlto / Profimedia

Inteligjenca Artificiale (AI) mund të përdoret për të parashikosh do të përjetojë dikush atak ne zemer ne vazhdim 10 vjet, tregoi një studim Universiteti i Oksfordit. Kjo teknologji mund të shpëtojë mijëra jetë, por edhe të përmirësojë trajtimin e pacientëve, besojnë shkencëtarët, shkruan Kujdestar.

Studimi, i sponsorizuar nga Fondacioni Britanik i Zemrës (BHF), hetoi se si një makinë inteligjente mund të përmirësojë saktësinë e skanimeve të tomografisë së kompjuterizuar (CT) të zemrës, të cilat përdoren për të zbuluar trombin ose ngushtimin në arterie.

- Hulumtimi ynë tregoi se disa pacientë që vijnë në spital me dhimbje gjoksi, dhe më pas mjekët i inkurajojnë dhe i dërgojnë në shtëpi, kanë një rrezik të lartë të atakut në zemër në 10 vitet e ardhshme, edhe nëse nuk ka asnjë gjurmë sëmundjeje në to. arteriet – ka thënë ai për “Guardian” Prof. Karalambos Antoniades, kreu i mjekësisë kardiovaskulare në BHF dhe drejtor i Qendrës së Oksfordit për Imazhe dhe Ndërhyrje Multidisiplinare Akute.

- Ne kemi treguar se imazhet e sakta mund të ndryshojnë dhe përmirësojnë trajtimin e shumë pacientëve kardiak - shtoi ai.

Studiuesit analizuan më shumë se 40.000 pacientë të cilët kishin skanime të rregullta CT të zemrës në tetë spitale britanike dhe më pas i ndoqën ata për një mesatare prej 2,7 vjetësh.

Inteligjenca artificiale u testua në 3.393 pacientë të tjerë gjatë tetë viteve dhe ishte në gjendje të parashikonte me saktësi rrezikun e sulmit në zemër.

“Shpresojmë që ky mjet me inteligjencë artificiale të zbatohet së shpejti edhe në spitale të tjera, se do të ndihmojë në parandalimin e mijëra vdekjeve nga infarkti”, tha Antoniades.

Profesor Nilesh Samani, drejtor mjekësor i BHF, tha se ky hulumtim tregon vlerën e teknologjisë së bazuar në AI në identifikimin e atyre që janë në rrezik më të madh nga ataku në zemër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës