Verstappen ka arritur fitoren e 40-të në Formula 1 në Spanjë

foto: EPA-EFE/Siu Wu

Kampioni aktual i botës në Formula 1, Max Verstappen fitoni garën për Çmimi i Madh i Spanjës përballë shoferëve të Mercedesit, Lewis Hamilton и George Russell.

Me 40 fitore në karrierën e tij, e treta në Barcelonë, Verstappen lë një fitore pas legjendarit. Ayrton Senna i cili regjistroi 41 triumfe. Në atë listë të përjetshme, Lewis Hamilton ka më shumë fitore (103), i ndjekur nga Michael Schumacher (91), Sebastian Vettel (53) dhe Allan Prost (51).

Holandezi ishte në vendin e parë në Katalonjë nga fillimi deri në fund të garës dhe fitoi në mënyrë dominuese – me një avantazh prej mbi 20 sekondash ndaj Hamiltonit të vendit të dytë.

Pas Russell, shoferi i dytë i Rell Bull, Sergio Perez, e përfundoi garën dhe pas tij Carlos Sainz, Lance Stroll dhe Fernando Alonso kaluan vijën e finishit. Charles Leclerc pati një garë zhgënjyese dhe përfundoi në pozitën e 11-të.

Në renditjen e përgjithshme pas shtatë garash kryeson Verstappen me 170 pikë, Perez është i dyti me 117 pikë, ndërsa Alonso i treti me 99 pikë.

Kampionati F1 vazhdon më 18 qershor me garën për Çmimi i Madh i Kanadasë në Montreal.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës