Verstappen do të jetë 200 milionë dollarë qymyr sepse nuk paguan taksa në Holandë

EPA-EFE / BRUNA KRISHTI

e hënë. Në Holandë festojnë, por edhe kritikojnë heroin e tyre nga Formula 1. Holandezi Verstappen është banor i Monakos, si shumë yje të tjerë të sportit dhe synimi është të mos paguajë taksa. “Kursimet” e tij janë të mëdha

Kampioni i Formula 1 Max Verstappen është një hero i vërtetë sportiv në atdheun e tij në Holandë dhe ai është krenar për këtë. Por fama është një gjë, por kur bëhet fjalë për para, gjërat janë ndryshe.

Verstappen, si shumë yje të tjerë të sportit, është banor i Monakos, vetëm për të shmangur pagesën e taksave të larta në vendin e tij të Holandës.

Një revistë në Holandë ka llogaritur se kur të skadojë kontrata e tij e re me Red Bull në vitin 2028, Verstappen do të ketë kursyer deri në 200 milionë dollarë, shuma që do të duhej të paguante nëse do të paguante taksën në Holandë në vend të Monakos, ku ai. nuk paguan taksa te tilla..

Revista kritikon Maxin, i cili gjatë rritjes ka shfrytëzuar të mirat e të qenit banor i Holandës, përfshirë edhe arsimin, dhe tani nuk kontribuon fare në arkën e shtetit të këtij vendi.

Intelektuali holandez, historiani Ruther Bregman kritikoi Maksin për këtë "mashtrim" të shmangies së taksave.

– Nuk e kuptoj si mund të duken disa njerëz në pasqyrë. Kontribuon 0 euro për arsimin dhe shëndetësinë, policinë dhe zjarrfikësit... - thotë Bregman.

Monako është shtëpia e shumë atletëve të famshëm që zgjedhin të banojnë në principatë për të shmangur pagimin e taksave në vendet e tyre. Të tillë janë Lewis Hamilton, Novak Gjokovic, Lando Norris, Sergio Perez, Alexander Zverev, Grigor Dimitrov e shumë të tjerë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës