Venezuela votoi për të kapur dy të tretat e territorit të Guajanës fqinje

Harta e Venezuelës "Më e madhe" në mitingjet para referendumit në Karakas - Foto EPA, Miguel Gutierrez

Megjithëse është një nga territoret më pak të populluara në botë, rajoni i Essequibo është i pasur me xehe dhe në vitin 2015 Exxon Mobil zbuloi rezerva nafte në ujërat bregdetare të Atlantikut në sasi që do të justifikonin një investim për shfrytëzim.

Forcat venezueliane tashmë po ndërtojnë një bazë ajrore si "mbështetje logjistike" për aneksimin e rajonit Essequibo nga Guajana fqinje, pasi një shumicë dërrmuese e qytetarëve votuan në një referendum për të shtrirë sovranitetin mbi territorin e diskutueshëm kufitar të pasur me naftë dhe xehe.

Me 160.000 kilometra katrorë, Essequibo është gjashtë herë më i madh se Maqedonia dhe përbën dy të tretat e sipërfaqes së Guajanës. Ministria e Mbrojtjes e vendit në bregdetin e Atlantikut urdhëroi "intensifikimin e aktiviteteve" dhe rritjen e pranisë ushtarake në territorin e diskutueshëm.

- Essequibo është e jona, deri në centimetrin e fundit, dhe ne do ta mbrojmë atë - tha presidenti Guyanez Irwan Ali.

Ai u tha 800 banorëve që të mos kenë frikë nga një pushtim "jo tani ose në orët, ditët apo muajt e ardhshëm".

“Unë e këshilloj Venezuelën se kjo është një mundësi për të treguar pjekuri dhe përgjegjësi”, shtoi Ali.

Edhe para hapjes së votimit, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë paralajmëroi autoritetet në Karakas që të mos ndërmarrin asnjë veprim që do të kërcënonte sovranitetin e Guyanezit mbi Essequibo.

Komisioni Kombëtar Zgjedhor i Venezuelës njoftoi mbrëmë se mbi 10 milionë qytetarë, pra 95 për qind e atyre që dolën në referendum, u deklaruan për zgjerimin e sovranitetit, për dhënien e nënshtetësisë venezueliane për banorët e Essequibo-s dhe për refuzimin e kompetencës së bashkimit. Kombet në zgjidhjen e mosmarrëveshjes territoriale.integriteti me shtetin fqinj.

“Ky ishte një sukses i madh për vendin tonë dhe për demokracinë tonë”, tha Maduro pas shpalljes së rezultateve fillestare.

Naftë dhe xehe

Megjithëse është një nga territoret më pak të populluara në botë, Essequibo është i pasur me xehe dhe në vitin 2015 Exxon Mobil zbuloi rezerva nafte në ujërat bregdetare të Atlantikut në sasi që do të justifikonin një investim për shfrytëzim. Në vitet e fundit, banorë nga Brazili dhe Venezuela janë larguar për në Guajana për shkak të pagave të larta të ofruara në minierat ilegale.

Port Kaituma në Essequibo tashmë është i mbushur me emigrantë të varfër nga Venezuela - Photo Profimedia

Njerëzit që jetojnë në Essequibo flasin anglisht, kulturalisht identifikohen si gujanez dhe duan të mbeten pjesë e Guajanës. Shumë thonë se shijojnë qetësinë e natyrës, por edhe frytet e bumit të naftës.

– Ky është vendi ynë. Guyanezët do të ngrihen dhe do të luftojnë, sepse ky vend është lagur me djersën tonë - tha për New York Times Bob Mahadeo, një fotograf nga Essequibo.

Venezuela e pretendon këtë territor si të vetin, në kundërshtim me vendimin e demarkacionit nga Komisioni i Arbitrazhit Britaniko-Amerikane-Rus i vitit 1899, i cili i dha Essequibo kolonisë së atëhershme britanike të Guajanës. Venezuela në atë kohë nuk kishte marrëdhënie diplomatike me Mbretërinë e Bashkuar, kështu që interesat e saj përfaqësoheshin nga Shtetet e Bashkuara. Pasi dy arbitra nga Britania dhe Shtetet e Bashkuara dhe një nga Rusia vendosën duke mbivotuar se 94 për qind e Essequibo duhet t'i përkiste Guianës Britanike dhe Venezuela mori vetëm grykën e lumit Orinoco.

Venezuela më pas apeloi, por e respektoi vendimin deri në vitin 1958, kur Guajana ndau Essequibo në rajone më të vogla administrative. Në vitin 1962 Venezuela apeloi vendimin e vitit 1899, i inkurajuar nga dëshmia e një arbitri amerikan se vendimi ishte në të vërtetë një marrëveshje politike midis Britanisë dhe Rusisë. Çështja u “ngrirë” sërish në vitin 1966, kur Guajana shpalli pavarësinë. Më pas, qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar, Guianës Britanike dhe Venezuelës nënshkruan Konventën e Gjenevës, e cila përcaktonte se çdo mosmarrëveshje duhet të arbitrohet nga Kombet e Bashkuara.

Fushata parazgjedhore

Nuk shpjegohet se si do të vepronte Venezuela për të zbatuar vullnetin e shumicës së qytetarëve të shprehur në referendum. Prej javësh, presidenti i Venezuelës Nicolás Maduro ka promovuar shumë referendumin si një "detyrë patriotike" dhe e barazoi atë me "shprehjen e besimit te qeveria aktuale". Ai angazhoi të gjitha kapacitetet qeveritare – televizioni kombëtar vazhdimisht shfaqte “mësime nga historia”, radiot luanin këngë patriotike dhe organizoheshin tubime masive.

Gazeta “New York Times” shkruan se qëllimi i ofensivës patriotike ishte të largonte vëmendjen e publikut nga kriza e thellë ekonomike dhe sociale në vend, përpara se ajo të kërcënonte autoritetin e Maduros.

Rezultatet e referendumit gjithashtu janë kontestuar. Gazetarët e Associated Press raportuan se nuk kishte fare rreshta para qendrave të votimit si në tetor kur opozita votoi për një kandidat presidencial, dhe katër herë më shumë njerëz thuhet se votuan pardje.

Maduro duhet të mbështillet me flamurin kombëtar për shkak të zgjedhjeve të ardhshme. Vetëkuptohet se një mosmarrëveshje territoriale me një fqinj është një justifikim i përsosur për një gjë të tillë - tha Phil Gunson, analist nga Grupi Ndërkombëtar i Krizave.

Në vazhdën e Luftës së Falklands

Ai beson se Maduro është i shqetësuar nga pjesëmarrja masive për zgjedhjen e një kandidati presidencial të opozitës në tetor, kështu që ai po përpiqet të mobilizojë edhe bazën e tij të votuesve. Pjesëmarrja në referendum ishte zhgënjyese për Maduro, edhe pse zyrtarët publikë u udhëzuan të votonin dhe rezultatet ishin të fryra.

- Me një pjesëmarrje kaq reale, ka pak gjasa që zgjedhjet presidenciale të këtij viti të jenë edhe pjesërisht të lira dhe të ndershme. Qytetarët kanë nevojë për zgjidhje praktike për problemet e tyre të përditshme, ushqim, mjekësi, arsim, spitale dhe rrugë. Valëvajtja e flamujve nuk do të shërbejë ushqim në tryezë - mendon Ganson.

Frikohet se nëse Maduro mendon se pozicioni i tij mund të kërcënohet në zgjedhje, ai mund të shkojë në një aventurë ushtarake në Guajana, për të cilën referendumi i jep bazën.

Shumë e kanë krahasuar situatën aktuale të Maduros me atë të ish-udhëheqësit argjentinas Leopoldo Galtieri, i cili urdhëroi një pushtim ushtarak të Ishujve Falkland në 1982 pasi ra në popullaritet. Argjentina humbi luftën me Britaninë, duke bërë që Galtieri të rrëzohej nga pushteti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës