Çiklisti i sulmuar nga grizzlies nga Alaska, mënyra se si u arratis është e mahnitshme

Alaska Grizzlies / Foto EPA / GARY KEMPER

Teksa po udhëtonte në shkretëtirën e Alaskës, një çiklist u sulmua dhe u kafshua nga një ari i thinjur që peshonte deri në 230 kilogramë, por çiklisti u shtri në tokë, duke bërtitur dhe duke e goditur aq fort ariun, sa që përfundimisht e përzuri kafshën. shkruan Guardian.  

Ngjarja ndodhi të martën e kaluar në Cantwell, pranë bashkimit të lumenjve Jack dhe Nenana. Sipas asaj që i ka thënë policisë, teksa po ecte me biçikletë ka vënë re një ari në një distancë prej 10 deri në 15 metra duke vrapuar drejt tij. Ai zbriti nga biçikleta dhe filloi të bërtiste.  

“Pak para se ariu të vinte tek ai, viktima ra me shpinë, mbuloi kokën dhe filloi të bërtiste dhe të godiste arushin”, tha policia.  

Ariu arriti ta kafshojë njeriun nga këmba pak poshtë gjurit. Por pas kafshimit, ariu u tërhoq shpejt dhe humbi në shkurre. Pasi ariu u largua nga zona, çiklisti u kthye në rrugë dhe thirri një mik për ta marrë.  

Burri kishte armë zjarri me vete, por nuk qëlloi. Ai tha se nuk vuri re asgjë të pazakontë para sulmit, por tha se kishte vërejtur gjurmë të një ariu në dëborë. Pas dërgimit në spital i janë shëruar plagët dhe plagët, të cilat fatmirësisht nuk kanë qenë të rënda dhe nuk kanë kërkuar trajtim shtesë. 

Sulmet nuk janë asgjë e re 

Sipas Administratës së Parkut Kombëtar, sulmet e arinjve janë shumë të rralla.  

“Çdo ari dhe çdo përvojë me ta është e ndryshme. Nuk ka asnjë strategji të vetme që do të funksionojë në çdo situatë dhe që ju garanton siguri. "Siguria juaj mund të varet nga aftësia juaj për të qetësuar ariun."  

Në korrik, një gërmues ari u shpëtua nga një sulm i ariut të thinjur në lumin Casadepaga në Alaskë. Richard Jesse po ngiste familjen e tij kur një ari vrapoi drejt tij dhe "e ktheu atë si një lodër". 

Pas incidentit, Xhesi tha: “Nuk ka dyshim që ariu donte të hipte në automjet”.  

Po atë muaj, një ari sulmoi dhe vrau një burrë në një kamp në Montanën perëndimore. Arinjtë Grizzly po sulmojnë gjithnjë e më shumë njerëzit në Malet Shkëmbore, ndërsa numri i njerëzve që kampojnë dhe jetojnë atje rritet.