Britania e Madhe ka vendosur sanksione kundër hakerëve rusë

Foto: Arkivi

Britania ka vendosur sanksione ndaj dy hakerëve rusë lidhur me ato që Ministria e Jashtme thotë se janë përpjekjet e vazhdueshme, por të pasuksesshme të spiunëve për të ndërhyrë në politikë.

"Një grup hakerësh i studiuesve të sigurisë kibernetike i quajtur "Lumi i Ftohtë" që punon në emër të Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB) ka shënjestruar politikanët britanikë, gazetarët dhe grupet jofitimprurëse gjatë një periudhe disavjeçare", thuhet në deklaratë.

Qeveria britanike tha se një grup vodhi të dhëna përmes sulmeve kibernetike që më vonë u bënë publike, duke përfshirë materiale në lidhje me zgjedhjet e vitit 2019, raporton BBC.

Sekretari i Jashtëm David Cameron tha se veprimet e grupit ishin "krejtësisht të papranueshme".

“Me gjithë përpjekjet e tyre të vazhdueshme, ata dështuan. “Ne do të vazhdojmë të punojmë së bashku me aleatët tanë për të ekspozuar aktivitetin e fshehtë kibernetik të Rusisë dhe për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për veprimet e saj”, tha Cameron.

Lidhur me këtë, Ministria e Punëve të Jashtme thotë se ambasadori rus në Britani u thirr dhe u informua për “shqetësimin e thellë të Mbretërisë së Bashkuar (MB) për përpjekjet e vazhdueshme të Rusisë për të përdorur operacionet kibernetike për të ndërhyrë në proceset politike dhe demokratike në Mbretërinë e Bashkuar dhe përtej.

Në janar të këtij viti, mediat perëndimore raportuan se Cold River synonte tre laboratorë kërkimor bërthamor në Shtetet e Bashkuara.

Grupi, i cili njihet edhe si Callisto ose Starstorm, së pari erdhi në vëmendjen e shërbimeve të inteligjencës pasi sulmoi Zyrën e Jashtme Britanike në vitin 2016.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës