Britania e Madhe konsideron ndalimin e avullimit të cigareve elektronike, Australia i shfuqizon ato

Foto: Wikimedia Commons

Britania e Madhe po shqyrton ndalimin e plotë të shitjes së dmth. "vejp" - cigare elektronike. Ndalimi vjen pas analizave të profesionistëve shëndetësorë se përdorimi i këtij lloji të cigareve është rritur në mënyrë drastike tek të rinjtë nga 11 deri në 17 vjeç. Mbretëria e BashkuarLituania është vendi i dytë që ndalon cigaret elektronike pas Australisë, ku cigare të tilla mund të blihen vetëm me lejen e mjekut. Leja e mjekut merret vetëm me kushtin që cigaret elektronike vape të përdoren për të lënë duhanin në popullatën e rritur.

Mjekët në Britaninë e Madhe po kërkojnë ndalim i plotë mbi ky lloj cigaret elektronike të disponueshme (vape) për të parandaluar rritjen e përdorimit tek popullata e re. Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve (RCPCH) tha se ishte "thellësisht i shqetësuar" për ndikimin afatgjatë të avullimit në shëndetin e "mushkërive, zemrave dhe trurit të rinj".

Shtohet se avujt nga cigaret Grupet e disponueshme kanë një ndikim të tmerrshëm në mjedis, me rreth 1,3 milionë prej tyre që hidhen çdo javë në Britani. Вftohjetato konsultime për ndalimi i cigareve përfundon sot, pas së cilës kryeministri Rishi Sunak do të shqyrtojë masat që përfshijnë goditjen e shijeve të frutave dhe reklamat. Specialisti i frymëmarrjes pediatrike RCPCH Dr Mike McKean tha se wajp cigare elektronike duhet të ndalohet sepse, tha ai, nuk ka absolutisht asnjë arsye që "këto produkte rekreative të lira, lehtësisht të disponueshme, me ngjyra të ndezura" duhet të jenë të disponueshme për përdorim të vetëm.

- Ky lloj cigaresh me shije të ndryshme po përhapen si një epidemi mes fëmijëve dhe kam frikë se nëse nuk bëhet diçka, ne do të jemi brenda të mëdha krizë, pra përhapja masive e tyre do të vazhdojë. Mjeku thotë se vendi i tij nuk bën përjashtim kur bëhet fjalë për ndalimin e këtij lloji të cigareve, sepse ata po mendojnë për të njëjtën gjë. vende si Skocia, Franca, Gjermania dhe Irlanda.

Perdorimi i cigare vape në mesin e 11 deri në 17 vjeç është rritur me 50 për qind vitin e kaluar, edhe pse është e paligjshme t'u shesësh njerëzve nën 18 vjeç, raporton Times.

Organizata "Aksion kundër duhanit dhe shëndetit" ai e thirri atë Britanikët shekLada të prezantojë "katër masat kryesore" për të mbrojtur fëmijët që janë objektiv i reklamave për veјn. Ata propozojnë të vendoset një taksë prej 5 £ secila cigare sepse ai tani është shumë i lirë dhe mund të blihet nga paratë e xhepit'' dmth për vetëm 2,99 £.

Australia muajin e kaluar njoftoi një ndalim total të cigare elektronike vape përveç nëse është përshkruar nga një mjek, por ministrat në ОMbretëria e Bashkuar besojnë se ato kanë një rol të rëndësishëm për të ndihmuar të rriturit të lënë duhanin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës