Britania po dërgon rreth 200 trupa shtesë në KFOR pas përshkallëzimit të tensioneve në Kosovë

KFOR / Foto: Arkiv

Britania e Madhe do të dërgojë rreth 200 ushtarë shtesë në KFOR pas rritjes së tensioneve në pjesën veriore të Kosovës, njoftoi sot Qeveria britanike.

Pas një kërkese nga Komandanti Suprem i Aleatëve për Evropë dhe miratimit nga Këshilli i Atlantikut të Veriut, Britania do të vendosë rreth 200 ushtarë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit në ditët në vijim për t'iu bashkuar kontingjentit britanik prej 400 vetash tashmë në Kosovë.

Njësia e Ushtrisë Britanike iu caktua komandantit të forcave të NATO-s në Kosovë me kërkesë të veçantë të Komandantit Suprem të Aleatëve për Evropë, gjeneralit amerikan Chris Cavoli, tha qeveria britanike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës