Menjëherë pas marrjes së detyrës, kryeministri njoftoi një ribalancim të Buxhetit

Foto: Mickoski/Facebook

Kryeministri Hristijan Mickoski tha sonte se nëse gjithçka shkon siç duhet, në gjysmën e dytë të korrikut do të ketë ribalancim të buxhetit të shtetit.

- Nëse gjithçka shkon siç duhet, në gjysmën e dytë të korrikut do të ketë një ribalancim në Kuvend dhe në gjysmën e parë të gushtit do t'i bëhet thirrje bashkive që të bashkëpunojnë me projektet. Sipas asaj që kam biseduar me ministrin e financave, ka shumë mundësi që komunave të shpërndahen gjashtë miliardë denarë për projektet që janë gati. Nesër kemi një takim dhe do të punojmë për këtë problem, tha Mickoski në intervistën e parë pas zgjedhjes së Qeverisë së re dhënë për TV 24.

Mickoski sqaroi se me këto gjashtë miliardë denarë mund të realizohen mbi 150 projekte.

“Këto janë projekte të rëndësishme për qytetarët dhe janë të përfshira në projektet e kryetarëve të komunave dhe ato programe fituan zgjedhjet e vitit 2021 dhe ne vlerësojmë se duhet të mbështeten. Bëhet fjalë për bulevardet, kanalizimin dhe ujësjellësin, shkollat, tha Mickoski.

Në intervistë ai bëri të ditur investimin për parkun e erës, i cili do të shpallet zyrtarisht nesër dhe do të sjellë 100 milionë euro më shumë të ardhura në bruto produktin e brendshëm. Kryeministri sqaroi se bëhet fjalë për një projekt në fushën e energjetikës, i cili do të prodhojë energji elektrike nga era e Maqedonisë. Ai thotë se vendi do të marrë një bilanc energjetik, pra aq sa do të prodhohet, do të konsumohet.

- Nesër po promovojmë një projekt të rëndësishëm në fushën e energjisë, nga 400 deri në 450 milionë euro. Shfrytëzoj rastin të jap informacione të rëndësishme se me prodhimin e energjisë elektrike nga era maqedonase do të kemi një bilanc energjetik, pra sa prodhojmë aq sa konsumojmë, pa pasur ligje të veçanta për momentin. Bëhet fjalë për një investim prej 400 deri në 450 milionë euro dhe 100 milionë euro shtesë në bruto prodhim vendor, tha Mickoski në një intervistë për TV 24.

Ai shtoi se struktura e atij fondi investues përfshin Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Bankën Evropiane për Investime, Korporatën Financiare Ndërkombëtare, si dhe fonde strukturore nga Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara.

- Në atë fond investimi janë Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Banka Evropiane e Investimeve, Korporata Financiare Ndërkombëtare, janë fondet strukturore gjermane, janë fonde strukturore amerikane, diçka që nuk është parë në këtë pjesë të Evropës, ky lloj. investimet do të ndodhin në Maqedoni. Unë do të doja të vazhdojmë partneritetin, kështu që pse të mos sigurojmë mjete financiare për ta ndërtuar vetë Chebren, tha Mickoski.

Projekti për zhvillimin e parkut me erë në vend është një investim i Alcazar Energy me vlerë mbi 500 milionë dollarë. Parku me erë do të ndërtohet në mes të tri komunave, Karbincit, Shtipit dhe Radovishit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës