Mbledhja e kabinetit ushtarak izraelit sonte pas negociatave të armëpushimit në Paris

Kabineti ushtarak i Izraelit po mban një takim sonte, pas kthimit të një delegacioni nga Parisi, ku u diskutua një marrëveshje e re armëpushimi në luftën kundër lëvizjes palestineze Hamas në Gaza, tha një këshilltar i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Një delegacion izraelit, i kryesuar nga shefi i Mossad, David Barnea, udhëtoi në Paris për të paraqitur projektin e armëpushimit të diskutuar në fund të janarit në kryeqytetin francez, me homologët e tyre amerikanë dhe egjiptianë dhe kryeministrin e Katarit.

“Delegacioni është kthyer nga Parisi, ndoshta ka vend për të shkuar drejt një marrëveshjeje”, tha këshilltari i kryeministrit për sigurinë kombëtare, Tsachi Hanegbi.

Delegacioni ka kërkuar që kabineti ushtarak të informohet për rezultatet e bisedimeve, shtoi ai.

Delegacioni shkoi për t'i paraqitur kushtet Izraelit, që ishin lirimi i të gjithë pengjeve, duke filluar nga gratë. Ata shtojnë se “marrëveshja nuk do të thotë fundi i luftës”.

Në fund të nëntorit, armëpushimi i parë njëjavor i ndërmjetësuar nga Katari, Egjipti dhe Shtetet e Bashkuara çoi në lirimin e më shumë se 100 pengjeve të Hamasit në këmbim të 240 palestinezëve të burgosur në Izrael.

Lufta filloi më 7 tetor kur terroristët e Hamasit nga Gaza sulmuan Izraelin, duke vrarë më shumë se 1.160 njerëz, kryesisht civilë izraelitë.

Hamasi dhe aleatët e tij rrëmbyen 250 persona atë ditë, 130 prej të cilëve janë ende në duart e lëvizjes islamike dhe aleatëve të saj, në një vend të pazbuluar në Gaza.

Në hakmarrje për sulmin e 7 tetorit, Izraeli u zotua të "shkatërrojë" Hamasin, i cili ka sunduar Rripin e Gazës që nga viti 2007, dhe ka nisur një ofensivë që ka vrarë më shumë se 29.600 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë së Gazës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës