Uashingtoni, Tokio dhe Seuli kanë njoftuar një shkëmbim informacioni mbi raketat e Koresë së Veriut

Raketa Hwasong-17 e Koresë së Veriut / Foto EPA-EFE/KCNA VETËM PËR PËRDORIM EDITORIAL

Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Koreja e Jugut njoftuan sot se do të fillojnë të ndajnë informacione rreth lëshimeve të raketave të Koresë së Veriut deri në fund të vitit. Kështu theksohet në një deklaratë të publikuar pas takimit në Singapor të ministrave të mbrojtjes të tre vendeve.

Uashingtoni, Tokio dhe Seuli planifikojnë të aktivizojnë një "mekanizëm të shkëmbimit të të dhënave në kohë reale" për të "përmirësuar aftësinë e tyre për të zbuluar dhe vlerësuar lëshimet e raketave" nga Koreja e Veriut, thuhet në deklaratë.

SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut bënë njoftimin pasi Koreja e Veriut u përpoq të lëshonte një satelit të inteligjencës ushtarake këtë javë, por sateliti "ra në det".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës