Uashingtoni me kritika të ashpra për mbylljen e degëve të bankës serbe në veri të Kosovës

Departamenti i Shtetit / Foto: MPB

Departamenti Amerikan i Shtetit shprehu zhgënjimin për mbylljen e gjashtë degëve të "Banka poštenska štedilnica" serbe në veri të Kosovës nga policia e Kosovës, duke theksuar se "ky veprim nuk ishte i koordinuar me partnerët ndërkombëtarë" dhe se kontribuon në rritjen e tensioneve në zonë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit, në një prononcim për Zërin e Amerikës që është transmetuar nga mediat në Prishtinë, ka vlerësuar se veprimi i djeshëm i policisë së Kosovës “minon perceptimin se Kosova po vepron me mirëbesim për të zgjidhur mosmarrëveshjet me Serbinë përmes dialogu i lehtësuar nga Bashkimi Evropian”.

Zëdhënësi vuri në dukje se "qeveria amerikane ka kërkuar vazhdimisht koordinim ndërmjet qeverive tona" për të mbështetur përparimin e Kosovës në rrugën e saj euro-atlantike, duke përfshirë së fundmi "nga zëvendëssekretarja e shtetit Elizabeth Allen në takimin e saj me kryeministrin (Albin) Kurti në maj. 19."

Departamenti i Shtetit përsëriti shqetësimet e SHBA-së për masat e Bankës Qendrore të Kosovës për të kufizuar përdorimin e dinarit serb.

“I bëjmë thirrje Qeverisë së Kosovës që t'u kthehet angazhimeve konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja, si një mënyrë reale për zgjidhjen e çështjeve që kanë të bëjnë me normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe për t'iu përgjigjur nevojave themelore të të gjithë qytetarëve të saj, përfshirë këtu. nevojat e pakicës serbe – që ndikohen negativisht nga ndryshimet e fundit në rregullimin e monedhës,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit për Zërin e Amerikës.

“Banka poštenska štedilnica” është institucioni që shpërndante pagesa nga Beogradi për qytetarët me kombësi serbe në Kosovë.

Policia e Kosovës tha se operacioni për mbylljen e degëve të bankës u krye në bashkëpunim me Bankën Qendrore të Kosovës dhe Administratën Tatimore të Kosovës dhe se qëllimi ishte "vendosja e rendit dhe ligjshmërisë", duke thirrur bankën serbe në veri të vendit. ilegale.

Policia tha se janë konfiskuar “rreth një milion e 600 mijë euro, 74 milionë e 700 mijë dinarë, 19 mijë e 500 franga, 13 mijë e 800 dollarë amerikanë, 40 dollarë australianë, si dhe dokumentacion dhe dëshmi të tjera”.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Jellalj Svechalja, ka shkruar në rrjetet sociale se “sundimi i rendit dhe ligjit, shërbimi i të gjithë qytetarëve pa asnjë dallim do të vazhdojë të jetë synimi ynë për të cilin jemi të përkushtuar në vazhdimësi”.

Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, e cilësoi këtë veprim si “një akt tjetër të dhunshëm të shfuqizimit të institucioneve serbe në veri dhe persekutimit të popullit serb”.

Ai tha se “Albin Kurti dëshiron luftë dhe vuajtje për popullin serb, sepse çdo gjë që bën në muajt e fundit, e bën ekskluzivisht për dëbimin e serbëve nga territori i Kosovës”.

Veprimi i së hënës vjen gati katër muaj pasi një rregullore e Bankës Qendrore të Kosovës hyri në fuqi duke e bërë euron monedhën e vetme që mund të përdoret për pagesa me para në dorë në Kosovë.

Kosova dhe Serbia ranë dakord të bisedojnë në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian për të gjetur një zgjidhje për çështjen e pagesave, por pa rezultat edhe pas shtatë takimeve.

Diplomatët vazhdimisht i kanë bërë thirrje qeverisë së Kosovës që të tërheqë rregulloren e Bankës Qendrore dhe t'u japë kohë qytetarëve të prekur për t'u përshtatur me situatën e re. Kjo çështje është bërë temë e mosmarrëveshjes mes qeverisë së Prishtinës dhe diplomacisë perëndimore dhe ka ndikuar negativisht në cilësinë e partneritetit me Shtetet e Bashkuara.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës