Uashingtoni nuk ka synime armiqësore ndaj Phenianit

Foto e shtëpisë së bardhë MPB

Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë akuzat e Koresë së Veriut se stërvitjet e përbashkëta ushtarake në rajon ishin një provokim dhe tha se Shtetet e Bashkuara nuk kishin qëllime armiqësore ndaj Phenianit.

Ne e kemi bërë të qartë se nuk kemi qëllime armiqësore ndaj DPRK-së (Koreja e Veriut) dhe se ne kërkojmë diplomaci serioze dhe të qëndrueshme për të adresuar gamën e plotë të çështjeve me interes për të dy vendet dhe rajonin, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë Kombëtare. Këshilli i Sigurimit.

Komentet e Shtëpisë së Bardhë erdhën pasi ministria e jashtme e Koresë së Veriut tha se stërvitjet nga SHBA dhe aleatët e saj e kishin shtyrë situatën në një "vijë ekstreme të kuqe" dhe kërcënuan ta kthenin gadishullin në një "arsenal të madh ushtarak dhe një zonë më kritike lufte".
Një deklaratë e transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve KCNA tha se Pheniani nuk ishte i interesuar për dialog për sa kohë që Uashingtoni ndiqte një politikë armiqësore.

Deklarata e Shtëpisë së Bardhë përsëriti gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara "për t'u takuar me përfaqësuesit e DPRK-së në një kohë dhe vend të përshtatshëm për ta".

Ne hedhim poshtë idenë se stërvitjet tona të përbashkëta me partnerët në rajon shërbejnë si çdo lloj provokimi. Këto janë ushtrime rutinë, plotësisht në përputhje me praktikën e mëparshme, tha zëdhënësi.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të punojnë ngushtë me aleatët dhe partnerët për të siguruar paqen dhe stabilitetin në rajon.

“Në të njëjtën kohë, ne do të vazhdojmë të punojmë me aleatët dhe partnerët për të zbatuar plotësisht rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që pasqyrojnë vullnetin e komunitetit ndërkombëtar dhe kufizojnë aftësinë e DPRK-së për të çuar përpara programet e saj të paligjshme të armëve dhe për të kërcënuar stabilitetin rajonal”, theksoi zyrtari amerikan. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës