Uashingtoni u kërkon liderëve botërorë që të dërgojnë fondet e ngrira të Bankës Qendrore Ruse në Ukrainë

Janet Yellen / Foto EPA-EFE / SASCHA STEINBACH

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen shprehu sot mbështetjen e saj më të fortë publike deri më tani për idenë e konfiskimit të përhershëm të rreth 300 miliardë dollarëve në asetet e ngrira të Bankës Qendrore të Rusisë dhe përdorimin e tyre për rindërtimin afatgjatë të Ukrainës.

"Është e nevojshme dhe urgjente që koalicioni ynë (në mbështetje të Ukrainës) të gjejë një mënyrë për të zbuluar vlerën e kësaj prone të sekuestruar në mënyrë që të mbështesë rezistencën e vazhdueshme të Ukrainës dhe rindërtimin e saj afatgjatë," tha Yellen në një deklaratë të përgatitur për grupin. takim në Sao Paulo, Brazil, ku takohen ministrat e financave dhe guvernatorët e bankave qendrore të Grupit të 20 (G-20).

“Unë besoj se ka një argument të fortë ndërkombëtar ligjor, ekonomik dhe moral për përparim (drejt kësaj zgjidhjeje). Do të ishte një përgjigje vendimtare ndaj kërcënimit të paprecedentë rus ndaj stabilitetit botëror”, tha Yellen.

SHBA dhe aleatët e saj kanë ngrirë qindra miliarda dollarë në fondet e bankës qendrore ruse të mbajtura jashtë vendit, si hakmarrje për pushtimin e Ukrainës nga Moska. Ato miliarda janë të papërdorura dhe lufta ka hyrë në vitin e saj të tretë, ndërsa zyrtarë nga disa vende debatojnë ligjshmërinë e dërgimit të atyre parave në Ukrainë. Më shumë se dy të tretat e aktiveve të mbajtura të Bankës Qendrore të Rusisë ndodhen në BE.

"Përdorimi i atyre fondeve për të ndihmuar Ukrainën "do të tregonte qartë se Rusia nuk mund të fitojë duke vazhduar luftën dhe do ta inkurajonte atë të vijë në tryezë dhe të negociojë një paqe të drejtë me Ukrainën," tha Yellen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës