Në një atmosferë fantastike, Vardari mposhti Partizanin për fitoren e parë në SEHA

Skuadra e Vardarit ka arritur fitoren e parë në SEHA ligë pasi ka mposhtur sonte Partizanin me 31:26.

Vardari konsiderohej favorit para fillimit të ndeshjes dhe e justifikoi atë rol në fushë. Në ndeshje pati pasiguri, por në momentet kyçe, Vardari tregoi cilësinë e tij dhe fitoi.

Pesë herë kampioni tregoi përvojën e tij në këtë garë, veçanërisht në pjesën e dytë. Në pjesën e parë, Vardari vendosi ritëm dhe në minutën e 19-të priti me 12:8, por me gabimet në mbrojtje dhe portierin e shkëlqyer kundërshtar, Partizani arriti të rikthehet me rezultate.

Partizani luajti mirë në fillimin e pjesës së dytë dhe me një seri 4:1 arriti në barazim 19:19. Ata ruajtën paqartësi deri në minutën e 42-të. Strategu i Vardarit, Vllado Nedanovski thirri time-out dhe Vardari filloi të ndërtonte një avantazh më serioz të cilin nuk e lanë deri në fund.

Manaskov ishte më efikasi me nëntë gola, Taleski shënoi shtatë sa kishte dhe Stoilov. Ai ishte gjithashtu i shkëlqyer në gol Martin Tomovski me 14 pritje.

Për t'u vlerësuar ishin edhe “Komitetet”, pasi rrallë në një ndeshje të ligës së SEHA-s, ishin në numër dhe krijuan një atmosferë fantastike.