Vardari e mbylli fazën e grupeve me fitore ndaj Elverumit, sfida e radhës është Veszpremi

Vardari me një triumf bindës përfundoi paraqitjen në fazën e grupeve në Champions League / foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Hendbollistet e Vardarit përfunduan me fitore paraqitjet e tyre në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve pasi deri në orën 39:30 mposhtën Elverumin në SC “Jane Sandanski”. Vardari pas 14 xhirove në Grupin A ka gjashtë fitore, një barazim dhe shtatë humbje dhe fitoi vendin e pestë që në fazën eliminatore e çoi te Vesprem hungarez.

Ndeshja e parë kundër Veszpremit do të luhet më 30/31 mars në SC “Jane Sandanski”, ndërsa ndeshja e kthimit është për shtatë atë në Hungari.

Vardari erdhi në fitore me një lojë të shkëlqyer në pjesën e dytë në të cilën tregoi fytyrën e duhur dhe të cilën e fitoi me 22:14, pasi nuk ishte në nivelin e dëshiruar në 30 minutat e para.

“Kuqezinjtë” e nisën mirë ndeshjen dhe pas katër minutash patën një epërsi 4-0 falë Morales dhe Totos që shënuan nga dy gola. Por, hendbollistet e Elverum në pesë minutat e ardhshme arritën të shënojnë katër gola dhe të kapin rezultatin (6:4).

Në ndeshjen relativisht “paqësore” në të cilën mbrojtjet e të dyja skuadrave nuk ishin në nivelin e dëshiruar, u luajt gola për gol, “kuqezinjtë” ruajtën avantazhin prej 2-3 golash deri në minutën e fundit të së parës. gjysma kur Eric Johansson me dy lakuriq e çoi Elverumin në minus një (17:16).

Vardari kontrolloi rezultatin në pjesën e parë / foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Timur Dibirov me katër gola ishte më i saktë për Vardarin, Johansson dha gjashtë për kampionin norvegjez, ndërsa portierët e “kuqezinjve”, Tomovski dhe Gogov, të cilët kishin vetëm dy pritje, patën një pjesë të parë të dobët.

Në fillim të pjesës së dytë, Elverum barazoi rezultatin me golin e Solstad në minutën e 33-të, dhe në sulmin e radhës i njëjti hendbollist i solli epërsinë e parë skuadrës norvegjeze (17:18). Dodic barazoi rezultatin, por Nielsen i jep sërish avantazh Elverum (18:19).

Filip Taleski / foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Realizimin e dobët në sulmin e “kuqezinjve” e shfrytëzuan mysafirët të cilët shënuan dy gola për epërsi 18:21 në minutën e 37-të.

Mirëpo, Tomovski në XNUMX minutat e fundit tregoi fytyrën e vërtetë dhe arriti në një triumf bindës.

Mbrojtja e “kuqezinjve” më në fund funksionon, mysafirët patën vështirësi në goditjet e qarta dhe me golin e Olivier Lokas në minutën e 45-të, Vardari u mbyll në orën 25:25.

Mbrojtja ishte në nivelin e dëshiruar në pjesën e dytë / foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Pas gabimit të ri të mysafirëve, Vardari riktheu në epërsi me golin e Kevin Gjokas (26:25) në minutën e 47-të, dhe pas topit të vjedhur të Darko Djukic "", kuqezinjtë arritën në plus dy (27: 25).

Në dhjetë minutat e fundit, Vardari arriti në plus katër (32:28) dhe më pas i punoi në mënyrë rutinore minutat e fundit dhe shënoi fitoren e gjashtë në fazën e grupeve.

Timur Dibirov me shtatë gola ishte më efikasi në radhët e Vardarit, Olivier Gjokas dha gjashtë, kurse vëllai i tij Kevini pesë, ndërsa Martin Tomovski kishte nëntë pritje.

Në Elverum, Eric Johansson shënoi tetë gola dhe Stig-Torre Moen Nielsen shënoi shtatë.