Vardari përballë një kurore të dyfishtë, Taleski u solli “kuqezinjve” trofeun e kupës

taleski
Filip Taleski ("RK Vardar 1961") u shpall MVP i turneut final të Kupës në Kavadar / Foto: Denis Dukovski / RK Vardar1961

Vardari 1961 sonte në sallën sportive “Jasmin” në Kavadar fitoi 15 trofe në Kupa e Maqedonisë, pasi e mposhti në finale në një fund dramatik E. Pelister me 23:22.

Lojtarët e drejtuar nga trajneri Dejvid Dejvis janë pranë fitimit të kurorës së dyfishtë, në kampionat kanë një pikë më shumë se Manastiri në dy xhiro deri në fund të sezonit.

Në duelin e sotëm në 10 minutat e parë u luajt gol për gol për të dyja palët. Vardari më pas bëri një seri 4:0, pas së cilës në tabelë u shënua një “plus katër”. (8: 4).

Në periudhën në vijim pati një rënie të madhe në lojën e skuadrës së Shkupit dhe atë e shfrytëzoi skuadra e Zhelko Babiqit me një seri të madhe të 8: 0 dhe në pushim për t'u larguar me një avantazh të 12: 8.

Vardari në fillim të pjesës së dytë e ndërpreu serinë e golave ​​të Manastirit. Mbrojtjet e Tomovskit e mbajtën si rezultat Vardarin dhe me golin e O. Gjokas prerë në 16: 13 në 40 minuta.

Vazhdimisht E. Pelisteri ruajti avantazhin prej katër deri në pesë gola diferencë dhe ishte më afër fitimit të titullit të kupës. Pasoi një seri 3:0 e Vardarit për të reduktuar 20: 18. Dibirov pati një shans për të reduktuar në “minus një”, gjë që nuk ndodhi, mbrojti Sekelji, kështu që penalltia erdhi nga Obradovic për 21:18.

Vardari ende nuk u dorëzua, prapëseprapë arriti të arrijë në “minus një” në orën 21:20 gjashtë minuta para përfundimit të ndeshjes. Pasoi një nivelim, për të cilin u kujdes krahu rus Dibirov. Në një moment vendimtar, Tomovski arriti të ndalojë një goditje të Manastirit. Pas tajmautit të Dejvisit, sulmi i fundit ishte Vardari në të cilin golin e fitores e shënoi Taleski për gëzim të madh mes bashkëlojtarëve dhe tifozëve të klubit.

Ai ishte më efikasi në radhët e Vardarit Taleski me gjashtë gola, dhe në anën e kundërt kishte Gradzan dhe Peric nga pesë.

Taleski është shpallur lojtari më i vlefshëm (MVP) në turneun final të Kupës në Kavadar. Ai gjithashtu fitoi çmimin për golashënuesin më të mirë me 15 gola në turne. А Tomovski mori çmimin për portierin më të mirë.

Video e ditës