Vardari ka mposhtur në ndeshjen për vendin e tretë në turneun e hendbollit të Strugës

Vardari filloi mirë, por në fund u mposht nga sllovaku Tatran Preshov/Foto: facebook.com/ihtstruga

Sot në ndeshjen për pozitën e tretë të Edicioni i 50-të i turneut në Strugë ekipi i Vardari 1961 humbjet nga Tatran Presov (Sllovaki) me 26:24.

“Kuqezinjtë” e Shkupit kanë një fillim më të mirë, duke udhëhequr me 5:1 pas gjashtë minutash lojë, Manaskov gjuajti për portën 6:1, ishte gjithashtu 8:3, por pavarësisht një negativi të tillë, sllovakët u rikthyen plotësisht edhe për të fituar epërsinë nga 13:12 në 24 minuta.

Në pjesën e dytë, Tatran Preshov mbajti një ose dy gola epërsi, lojtarët e trajnerit Vlado Nedanovski tentuan të rikthehen, por kur u desh më shumë, humbën disa sulme kyçe.

Vardarci në pjesën e dytë shënoi vetëm shtatë gola, ndërsa kundërshtari me mbrojtje solide dhe sulm të besueshëm arriti të fitojë në fund dhe të fitojë vendin e tretë në turneun e Strugës.

Në mesin e harkëtarëve në radhët e Vardarit ishin në disponim më të mirë Karapalevski dhe Atanasovski me nga katër gola, portierët Gogov dhe Tomovski grumbulluan së bashku 13 pritje. Sulmuesi i parë ishte në anën e kundërt Rabek me tetë gola, dhe Cuprina regjistroi shtatë pritje.

Më herët në luftën për pozitën e shtatë, nikoqiri Struga fitoi ndaj Butel Shkupit (26:24), kurse klubi grek AEK Athinë arriti në vendin e pestë pasi festoi ndaj superligës së re maqedonase dhe debutuesit RK Alkaloid (29:26).