Vardari në “muskuj” mposhti Alkaloidin

Martin Tomovski/Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Hendbollistet e Vardarit e nisën mbrojtjen e titullit të turneut jubilar të 24-të të hendbollit strugan me fitore të vështirë ndaj Alkaloidit prej 22:50. “Vardarët” vulosën fitoren në minutën e fundit në një ndeshje që tregoi se Alkaloidi i drejtuar nga Kiril Lazarov nga pankina do të luajë një rol të rëndësishëm në sezonin e ri.

“Kuqezinjtë” e nisën mirë ndeshjen, të udhëhequr nga portieri i shkëlqyer Martin Tomovski, kaluan në avantazh dhe tashmë në minutën e 16-të shënuan dyfishin e golave ​​se Alkaloid (10:5).

Por më pas pati një rënie të madhe në lojën e Vardarit dhe këtë e shfrytëzuan hendbollistët e rinj të Alkaloidit për t'u rikthyer në lojë, duke lejuar kundërshtarin të shënonte vetëm dy gola (12:10) deri në fund të pjesës.

Në pjesën e dytë u zhvillua një lojë e barabartë deri në fishkëllimën e fundit të gjyqtarëve dhe Alcalod e hapi atë me një seri 0:3 për epërsinë e parë. Pas minutës së 40-të, Vardari arriti të rikthejë epërsinë, pas së cilës pasiguria maksimale ishte e pranishme në minutën e fundit.

Secilit mini-vrapim nga një skuadër iu përgjigj skuadra tjetër me mini-vrapin e vet dhe avantazhi shkonte nga një deri në tre gola.

Në minutën e fundit, Alkaloidi hyri me një gol deficit (23:22) dhe sulmoi për të barazuar. Lazarov kërkoi tajm-out, por hendbollistet e rinj të Alkaloidit bënë depërtim, pas së cilës ndeshjes i dha fund me gol në sekondat e fundit kapiteni i “kuqezi” Stojançe Stoilov.

Portieri i përfaqësueses Martin Tomovski shkëlqeu në portë me 16 pritje, e për më tepër shënoi edhe dy gola. Filip Taleski shënoi shtatë, Stoilov dhe Karapalevski nga 3 për Vardarin, ndërsa për Alkaloidin u dalluan Mitev dhe Stojkovic me nga katër gola dhe Blagojçe Trajkovski me 14 pritje në portë.

Video e ditës