VAR do të përdoret për herë të parë sonte në futbollin maqedonas

Foto: FFM

Teknologjia VAR do të përdoret për herë të parë në futbollin maqedonas në finalen e Kupës së Maqedonisë mes skuadrave të Tikveshit dhe Voska Sport. Dy skuadrat do të luftojnë për trofeun e tyre të parë sonte në Arenën Kombëtare “Todor Proeski” nga ora 19:00 në finalen e 31-të të Kupës së Maqedonisë.

Federata e Futbollit të Maqedonisë ka marrë leje nga FIFA për përdorimin e video-teknologjisë për shqyrtim të mundshëm të vendimeve të arbitrit, dhe në takimin teknik ku kanë marrë pjesë zyrtarët e caktuar për finalen e Kupës së Maqedonisë dhe përfaqësues të ekipeve - finalistë, të gjitha detajet në lidhje me përdorimin e teknologjisë u ndanë.

'Futja e teknologjisë VAR është pjesë e programit të Federatës së Futbollit të Maqedonisë dhe këtë projekt e nisim nga finalja në Kupën e Maqedonisë. Po ndjekim të gjithë hapat e nevojshëm dhe kemi përgatitur një projekt plan për ta zbatuar edhe në ndeshjet e para të MFL-së. Ne ndjekim gjithashtu protokollin e rreptë të prezantuar nga FIFA dhe IFAB. Ne do të fillojmë të përdorim teknologjinë VAR vetëm kur IFAB të na konfirmojë se infrastruktura, teknologjia dhe gjyqtarët që e përdorin atë janë plotësisht gati. Shpresojmë që sezonin e ardhshëm do të mund të zbatojmë teknologjinë VAR në ndeshjet e MFL. Gjëja më e rëndësishme është zvogëlimi dhe eliminimi i gabimeve, por është e rëndësishme të mbani mend se arbitri në fushë ende vendos gjithçka, dhe teknologjia e ndihmon atë vetëm të shikojë detajet.– tha Igor Frangovski, kryetar i Komisionit të Garave të FFM-së dhe delegat i sonte në finalen e Kupës së Maqedonisë.

Gjyqtari kryesor i finales së Kupës së Maqedonisë ndërmjet Tikveshit dhe Voska Sport është Aleksandar Stavrev. Asistentët e tij janë Dejan Kostadinov dhe Kushtrim Lika. Jovan Kaçevski është gjyqtari i katërt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës