Vankovska i është përgjigjur Mickoskit: Më ka quajtur koka, unë jam opozita e të gjithëve

Profesoresha Biljana Vankovska dhe kryetari i Partisë së Majtë Dimitar Apasiev / foto: "Sloboden Pechat", Slobodan Gjuriq

Kandidatja presidenciale e Partisë së Majtë, profesoresha Biljana Vankovska, në rrjetet sociale i është kundërpërgjigjur kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili e ka akuzuar atë, së bashku me kandidatin Stevço Jakimovski, se ka “rol estradës në raundin e parë zgjedhor si opozita e opozitës”. Sipas Mickoskit, është dashur ta zvogëlojnë potencialin e kandidates së VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska Davkova.

Në prezantimin e tij, Mickoski pyeti nëse Vankovska dhe Jakimovski do të mbeten të poshtër konsekuent të punëdhënësve të tyre, gjë që shkaktoi reagim të ashpër nga dy kandidatët e emëruar për president.

Vankovska është opozita e të gjithëve, nga i pari tek i fundit. Mickoski më quajti koka. Ashtu është, unë isha pastruesi i tyre në 2019 kur humba punën. Ata e dinë shumë mirë se çfarë kam bërë dhe mund t'ua kujtoj nëse kanë harruar. Hajde tani, luaj kalorës, ka shkruar Vankovska.

Për deklaratën e Mickoskit ka pasur reagimin e saj edhe Jovana Mojsoska nga Levica.

Për Mickoskin roli i Vankovskës në raundin e parë do të jetë vetëm shfaqje?! Çfarë qëndrimi mahnitës ndaj pluralizmit politik dhe demokracisë nga një lider që nuk mund të dalë nga mantra e dypartisë. Të quash një intelektuale si Vankovska, e cila ishte kundërshtare e zëshme kundër tri kontratave të dëmshme, se ajo është vetëm për përdorim argëtues, është analfabetizëm i rëndë politik. Vankovska mobilizoi opinionin ndërkombëtar kur Marrëveshja katastrofike e Prespës po realizohej përmes letrave mbështetëse të intelektualëve kundër ndryshimit të emrit. Ndoshta ky është mëkati që Mickoski nuk mund t'ia falë sepse roli i tij ishte vetëm një shfaqje kur u ndryshua emri, theksoi Mojsoska.

Jakimovski për Mickovskin: Do të të mund sepse jam kandidate shumë më e mirë se Gordana Siljanovska Davkova

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës