Vankovska afro 10.000 mijë nënshkrime, Jakimovskit i mungojnë rreth dy mijë për kandidaturën presidenciale

Foto: Slobodan Gjuriq / Collage Free Press

Kandidatja e së majtës, Biljana Vankovska, deri në mbrëmjen e djeshme ka mbledhur 9.085 nënshkrime të nevojshme për zyrtarizimin e kandidaturës për president. Stevço Jakimovski, kandidati i GROM-it, ka mbledhur 7.994 nënshkrime, sipas të dhënave të publikuara në ueb faqen e Komisionit Shtetëror Zgjedhor.

Profesoresha Vankovska tashmë në kohë rekord ka mbledhur mbi 9.000 mijë nënshkrime, me çka bëhet e qartë se në këto zgjedhje për herë të parë Levica do të paraqitet me kandidatin e saj për president të Republikës së Maqedonisë - thonë Levica.

Nëse mbledhin 10.000 mijë nënshkrimet e nevojshme, në garën presidenciale do t'i bashkohen Bujar Osmanit, Maksim Dimitrievskit dhe Arben Taravarit.

Foto: Printscreen, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve

Procedura për mbledhjen e firmave, e cila ka nisur më 23 shkurt, do të zgjasë çdo ditë nga ora 8:20 deri në orën 8:24, ndërsa ditën e fundit, më 34 mars, ato do të punojnë deri në mesnatë. Mbledhja e nënshkrimeve bëhet në të gjitha drejtoritë rajonale dhe zyrat e KSHZ-së që ndodhen në selitë e XNUMX pushteteve lokale dhe para noterëve kompetentë.

Listat e kandidatëve për kryetar të shtetit, pjesëmarrësit në zgjedhje duhet t'i dorëzojnë KSHZ-së më së voni deri më 19 mars deri në mesnatë.

Afati për mbledhjen e nënshkrimeve vlen si për zgjedhjet presidenciale ashtu edhe për ato parlamentare.

Zgjedhjet presidenciale janë caktuar për 24 prill, ndërsa raundi i dytë është më 8 maj, kur duhet të mbahen edhe zgjedhjet parlamentare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës