Vanya u gjet e vdekur, ajo u vra disa orë pas rrëmbimit

Pas masave dhe aktiviteteve të gjithanshme të ndërmarra nga zyrtarët policorë nga RSV Shkup, sot (03.12.2023) trupi i pajetë i të miturit V.G., i cili ishte raportuar i zhdukur më 27.11.2023, është gjetur në afërsi të Shkupit, ndërsa në afërsi të Velesit. është gjetur edhe trupi i pajetë i P.Zh (74) nga Velesi, i cili ishte raportuar i zhdukur më 24.11.2023. tha Prokuroria. Në lidhje me dy rastet dyshohen pesë persona, tre prej të cilëve janë në ndalim, një është jashtë shtetit dhe një person aktualisht ndodhet në komisariat.

Në njoftim thuhet se paraprakisht në lidhje me krimet është gjetur një automjet tip “Citroen” i djegur dhe pas ekspertizës është siguruar prova materiale për përfshirjen e personave, për të cilat pas dokumentimit të plotë të rasteve kallzohen kallëzimet përkatëse penale. do të dorëzohet në koordinim me Prokurorin Publik.raporti. Nga veprimet hetimore të kryera u konstatua se të dyja vrasjet janë kryer nga të njëjtët persona, motivi i të cilëve ishte “egoizmi”. Gjithashtu, nga masat operative të zbatuara është konstatuar se i mituri V.G. është marrë me veturë nga hyrja e banesës dhe nga të dhënat e marra nga marrja në pyetje është konstatuar se ajo është vrarë të njëjtën ditë (27.11.2023) rreth orës 10.00:XNUMX.

Menjëherë pas marrjes së raporteve për personat e pagjetur janë ndërmarrë masa dhe aktivitete për gjetjen e tyre dhe është formuar Shtabi i posaçëm operativ në SVR Shkup me në krye kryeshefin e RSV Shkup. Janë kryer bastisje në shtëpi dhe objekte të tjera në zonat e RS Shkup, RSV Veles dhe RSV Shtip, gjatë të cilave janë gjetur dhe konfiskuar telefona celularë, kompjuterë, vetura etj., janë zhvilluar biseda të shumta me familjarë, të njohur, miq dhe personat që do të mund të kishin ndonjë informacion dhe disa qindra policë që punonin ekskluzivisht në këto raste përfshiheshin çdo ditë në veprimet hetimore.

Prokurorët publikë nga Prokuroria Themelore Publike Shkup dhe nga Prokuroria Themelore Publike Veles kanë kryer kontroll në dy lokacionet ku janë gjetur trupat e të zhdukurve. Janë dhënë urdhra për autopsi në trupat e viktimave dhe për identifikimin e duhur. Gjithashtu janë lëshuar urdhra për mbledhjen dhe ekspertizën e të gjitha gjurmëve dhe provave nga të dyja lokacionet.

Në ditët pas zhdukjes së dy burrave, prokurorët publik lëshuan urdhra për kontrolle në vende të shumta, sigurimin e pamjeve të vëzhgimit me video, vendndodhjen bazuar në stacionet bazë, analizat dhe mjekësinë ligjore të pajisjeve elektronike, mjekësinë ligjore të gjurmëve materiale dhe provave, duke përfshirë makinën e lidhur. ndaj ngjarjes. Janë intervistuar persona të cilët kanë mundur të kenë njohuri të caktuara për ngjarjen dhe në bazë të të gjitha provave të grumbulluara është zbardhur ngjarja për autorët e dyshuar dhe motivet e tyre. Pas kompletimit të provave dhe ekspertizës së urdhëruar, prokuroria do të fillojë procedurat përkatëse ndaj të gjithë të dyshuarve.

Në të njëjtën kohë, përkundër spekulimeve dhe dezinformatave sipas të cilave ky rast ka përkatësi etnike, ju njoftojmë se të gjithë të dyshuarit janë të përkatësisë etnike maqedonase.

Prokuroria Publike sot raportuar se Gjykata Penale kërkoi ndalimin e tre prej pesë personave që policia ndaloi dje, për të siguruar praninë e tyre deri në zbardhjen e plotë të ngjarjes. Prokuroria njoftoi se gjatë gjithë ditës po ndërmerren veprime për sigurimin e provave në lidhje me rastin.

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski dje tha se në lidhje me rastin e zhdukjes së 14-vjeçares Vanja Gjorçevska janë arrestuar pesë persona.

Paraprakisht, Spasovski informoi se rasti i zhdukjes së 14-vjeçares Vanja Gjorçevska është më i rëndësishmi. prioritet të SVR Shkup dhe se është themeluar një shtab i posaçëm i cili punon në këtë sektor së bashku me prindërit, familjarët dhe të njohurit, miqtë dhe shokët e klasës së vajzës së zhdukur.

Vanja Gjorçevska, nxënëse 14 vjeçare në “J.H. Pestalozzi", u zhduk të hënën më 27 nëntor në mëngjes rreth orës 7.25, rrugës për në shkollë. Për zhdukjen e saj opinionin e ka njoftuar nëna e saj Zorica Gjorçevska, e cila në profilin e saj në Facebook ka shpërndarë një apel dramatik se vajza e saj është zhdukur dhe ka kërkuar ndihmë nga qytetarët. Thirrja e nënës u nda masivisht nga qytetarët, të cilët ndoqën me ankth zhvillimin e ngjarjeve dhe hetimin e policisë në lidhje me vajzën e zhdukur gjatë gjithë javës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës