Të vaksinuar dhe të vdekur: Ku janë Maqedonia, Serbia dhe Kroacia nëse Danimarka ka më së shumti të vaksinuar dhe më pak të vdekur nga Covidium

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Dy muaj para përfundimit të vitit të dytë që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në botë, disa tregues tregojnë se cilat vende kanë arritur ku kanë luftuar koronavirusin dhe cilat mund të thuhet se po dalin nga kriza globale që solli njerëzimin. deri në gjunjë.

Për Danimarkën, për shembull, ku 75,8% e popullsisë totale është plotësisht e vaksinuar dhe 76,9% e popullsisë është e vaksinuar me të paktën një dozë, epidemia duket se po i vjen fundi.

Në Serbi, 59 njerëz vdesin çdo ditë, në Danimarkë më pak se dy

Për Serbinë, ku 43,2% e popullsisë totale është plotësisht e vaksinuar dhe 45,1% e popullsisë është e vaksinuar me të paktën një dozë, është e qartë se epidemia nuk ka përfunduar.

Maqedonia për nga vdekshmëria është në mes të dyve, dhe sipas fushëveprimit të vaksinimit ka një përqindje më të ulët se Serbia.

Kështu, deri më 24.10.2021 tetor 808.148, gjithsej 19 771.749 persona janë vaksinuar me të paktën një dozë vaksine kundër Covid-10.444 brenda dhe jashtë vendit. Gjithsej janë vaksinuar plotësisht (me dy doza) XNUMX persona dhe me dozën e tretë janë vaksinuar XNUMX persona.

19% e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë janë vaksinuar me një dozë të vaksinës kundër Covid-39,1. Maqedonia e Veriut, ndërsa Fr.doza me dy doza në popullatën e përgjithshme është 37,3%. tregojnë të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik.

Për sa i përket vdekshmërisë, në gjashtë ditët e fundit në Maqedoni nga COVID-19 kanë vdekur mesatarisht 12 persona në ditë.

Në Kroaci, nga ana tjetër, deri më tani vetëm 43,5% e popullsisë së përgjithshme është vaksinuar plotësisht, praktikisht njësoj si në Serbi. 46,2% e popullsisë në Kroaci janë vaksinuar me të paktën një dozë, pak më shumë se në Serbi.

Gjegjësisht, në Serbi, rreth 59 njerëz vdesin çdo ditë nga koronavirusi, krahasuar me një mesatare prej shtatë ditësh, sipas Our World In Data. Në Danimarkë, me të njëjtën mesatare, për momentin vdesin rreth dy persona çdo ditë - më saktë 1,6. Në Kroaci, e cila është më e vogël se Serbia (6,9 milionë banorë), por edhe se Danimarka (5,83 milionë banorë), çdo ditë vdesin mesatarisht 22 persona.

Krahasimi përsa i përket shtrimeve në spital

Në Danimarkë shtrohen në spital 20 njerëz për milion banorë, në Serbi 960 dhe Nëse shikojmë numrin e vdekjeve për një milion banorë, për të përshtatur numrin e vdekjeve me madhësinë e secilit vend, në Danimarkë në dy javët e fundit kanë vdekur 4,8 njerëz për milion banorë dhe në Serbi 113,3. Në Kroaci, 69,1 persona vdiqën në të njëjtën periudhë. Nëse shikojmë shifrat e të infektuarve rishtazi, është e qartë se në Serbi ka shumë më tepër, por në Danimarkë ky numër nuk është ende aq i ulët sa të shpjegojë një numër kaq të ulët të vdekjeve. Kështu, mesatarja aktuale e rasteve të reja me koronavirus në Danimarkë, mesatarisht javore, është 1254,1 në ditë ose 215,7 për milion banorë. Në Serbi është 6974,4 në ditë ose 1009,6 për milion banorë. Nga ana tjetër, në Kroaci kemi 2538,9 infeksione të reja në ditë ose 622 për milion banorë.

Për më tepër, më 17 tetor, ditën e fundit kur të dhënat për të dy vendet ishin të disponueshme në Our World In Data, Danimarka kishte 20,6 pacientë të shtruar në spital me koronavirus për një milion banorë dhe Serbia 959,6. Më 10 tetor, ditën e fundit të të dhënave në këtë faqe, Kroacia kishte 205,6 të shtruar në spital për një milion banorë.

Cila është saktësisht arsyeja e këtij ndryshimi dramatik? Sigurisht që ka më shumë se një arsye, por është gjithashtu e sigurt se një nga arsyet është diferenca drastike në vaksinim.

Danimarka hoqi pothuajse të gjitha masat në shtator

Ndërkohë, Danimarka hoqi praktikisht të gjitha masat epidemiologjike në fillim të shtatorit, duke përfshirë certifikatat e covidiumit, të cilat kanë qenë në fuqi prej muajsh për restorantet, baret, parukierët, palestrat, klubet e natës dhe ngjarjet kryesore si ndeshjet e futbollit. Jeta e natës u lejua sërish në shtator pa çertifikata covidate, një vit e gjysmë pasi u mbyll.

Maskat për fytyrën janë bërë të detyrueshme vetëm në aeroporte dhe njerëzit ende këshillohen t'i mbajnë ato kur janë në një mjek, qendër testimi ose spital. Distanca rekomandohet ende, dhe të huajt janë ende subjekt i kufizimeve të rrepta të hyrjes.

Qeveria daneze nuk e ka zgjeruar klasifikimin e saj të Covid-19 si një "sëmundje kritike shoqërore" pikërisht sepse vaksinimi, i cili deri më sot ka arritur në 75,7% të popullsisë totale, praktikisht i ka dhënë fund epidemisë. Danimarka është aktualisht vendi i pestë më i vaksinuar në Evropë, pas Portugalisë, Maltës (82,7%), Islandës (81%) dhe Spanjës (79,6%).

Virologët danezë do të kërkojnë kufizime nëse infeksioni përshkallëzohet

Kthimin e Danimarkës në "normalitetin e vjetër" e dëshmon më së miri koncerti i madh në ambient të hapur, i mbajtur më 11 shtator në Kopenhagë, ku morën pjesë rreth 50.000 mijë persona pa maska ​​të detyrueshme.

Sidoqoftë, Jens Lundgren, një profesor i virologjisë në Spitalin Universitar të Kopenhagës, paralajmëroi se nëse masat e mbetura hiqen, qeveria do të ishte "plotësisht e përgatitur" për të rifutur kufizime nëse infeksioni përshkallëzohej përsëri.

“Bota është në mes të një pandemie dhe askush prej nesh nuk mund të pretendojë se është jashtë pandemisë”, tha Lundgren, i cili e përshkroi Danimarkën si një “ishull të izoluar” ku u prezantua vaksina.

Autoritetet shëndetësore daneze tani kanë filluar të nxisin më shumë qytetarë që të marrin një dozë të tretë të vaksinës, nga frika e një rënie të caktuar të imunitetit të krijuar nga vaksinat mRNA (Pfizer dhe Moderna) të treguara nga hulumtimet e fundit.

Serbia, nga ana tjetër, ka futur të premten kartonin jeshil për të hyrë në të gjitha restorantet e mbyllura, por vetëm pas orës 22:22. Mysafirët e pavaksinuar që qëndrojnë në një bar ose klub pas orës XNUMX:XNUMX duhet të tregojnë një test negativ PCR ose antigjen (BAT) të marrë në një nga laboratorët e referencës shtetërore.

Epidemiologu serb vlerëson: Kjo është një vrasje masive

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq e përshkroi situatën epidemiologjike në vend si "katastrofike". Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Shëndetësisë Mirsad Gerlek i tha RTS se do të priste "një javë deri në 10 ditë" dhe nëse nuk do të shihej efekti i kalimeve të Covid, do të kërkoheshin "masa më rigoroze dhe shumë më efektive" nga Stafi i Krizave. .

Virologu dhe mikrobiologu Milanko Scheckler paralajmëroi se kufizimet ishin "shumë të shkurtra" dhe "pa një strategji të qartë", duke shtuar se ky lloj i pasazheve të merlucit me kufizim kohor "nuk ekziston askund në botë" dhe se masa u përmbys nga fakti se mysafirët e pavaksinuar mund të ulen në mënyrë të pakontrolluar në restorante, klube dhe kafene deri në orën 22:XNUMX, kur fillon kontrolli për leje.

“Situata është tragjike, e tmerrshme, katastrofike. Ju keni pothuajse 8.000 të infektuar çdo ditë. Ky numër nuk bie ndjeshëm. “Lëkundjet e disa qindra apo mijëra personave të sapoinfektuar nuk do të thonë asgjë”, përfundoi Shakler gjatë një vizite në RTS-në serbe.

Epidemiologu Zoran Radovanoviç pohon gjithashtu se futja e virusit kalon, siç e bënë autoritetet serbe, është "një masë simbolike që nuk do të ndikojë në incidencën e sëmundjes".

“Nuk është më çështja nëse qeveria do të veprojë si burrë shteti apo politikan, kjo është një çështje e vrasjeve masive dhe për sa kohë do të tolerohet”, tha Radovanoviç për H1.

Katër fëmijë në Beograd me respirator, një grua shtatzënë 20-vjeçare, një 16-vjeçare vdiqën…

Se situata në Serbi është vërtet kritike, ilustrohet më së miri nga fakti se rreth katër fëmijë të sëmurë rëndë aktualisht janë të lidhur me një aparat respirator në Institutin për Nënën dhe Fëmijën e Beogradit "Dr. Vukan Çupic", duke përfshirë një shtatëvjeçar. vajzë dhe një fëmijë gjashtë muajsh.

Lajmet për serbët relativisht të rinj, por të pavaksinuar, të cilët i janë dorëzuar koronavirusit, po bëhen gjithnjë e më të zakonshme. Kështu, në të njëjtën ditë, më 27 shtator, nga Covid-19 vdiqën bashkëshortët Dejan (45) dhe Suzana (37) Todorovi од Mali Crniќ afër Pozharevcit. Një grua shtatzënë 5-vjeçare nga Knjazevaci afër Nishit ka vdekur më 20 tetor.

Stomatologia 17-vjeçare Ivana Latovljev vdiq më 27 tetor në spitalin e Pançevës, ndërsa 16-vjeçari nga Krushevci, Aleksandar C., vdiq në shtëpi, ku ishte i izoluar nga koronavirusi. Përsëri, asnjëri prej tyre nuk dihet se është vaksinuar.

Në Maqedoni deri më tani kanë vdekur 5 gra shtatzëna dhe 29 punëtorë shëndetësorë

Janë regjistruar 7.062 vdekje (LT = 3,5%). Sa i përket datës së vdekjes, numri më i madh është regjistruar më 08.04.2021 (n = 49), dhe sipas javës raportuese gjatë javës së 14-të në vitin 2021 (n = 293) (Grafiku 3). Nga vdekjet e regjistruara, shumica janë të moshës mbi 60 vjeç (n = 5.760) ku është regjistruar vdekshmëria më e lartë specifike - 1.324,3 / 100.000 banorë. 4.244 (60,1%) vdekje janë regjistruar te meshkujt dhe 2.818 (39,9%) te femrat. Komorbiditetet u raportuan më së shpeshti në 5.284 (85,8% e të dhënave), më së shpeshti sëmundje kardiovaskulare (n = 4.309), diabeti (n = 1.775) dhe sëmundje të mushkërive (n = 802). Nga rastet e raportuara të riinfeksionit, 6 përfunduan me vdekje. Janë regjistruar 5 vdekje në gratë shtatzëna dhe 29 vdekje në punonjës shëndetësorë. Nga vdekjet e raportuara, 455 (6,4%) vdiqën në spital dhe 6.607
(93,6%) në kushte spitalore.