HPV vaginale u zbulua në 40 për qind të grave shtatzëna në një studim të ri

Foto: Profimedia

Virusi i papillomës humane vaginale (HPV) zbulohet në rreth 40 për qind të grave shtatzëna, por transmetimi perinatal është i rrallë, sipas rezultateve të një studimi të ri, të publikuar në "JAMA Pediatrics" (JAMA Pediatrics).

Pranamika Kayargoli, OD Universiteti i Montrealit, dhe kolegët e ekzaminuan atë prevalenca e HPV në gratë shtatzëna dhe rreziku i tij i transmetimit dhe i qëndrueshmërisë tek të porsalindurit në një studim kohorte të mundshëm. Pjesëmarrësit e përfshirë 1.050 gra shtatzëna të moshës së paku 18 vjet e 14 javë shtatzëni ose më herët, të rekrutuar nga tre spitale akademike.

Studiuesit zbuluan se prevalenca e HPV ishte 40,3 përqind në grup gratë shtatzëna gjatë rekrutimit.

Fakti që HPV u zbulua në 3,9 përqind nga biopsitë e kryera nën membranën në anën fetale të placentës sugjeron se Infeksioni aktual i placentës është i mundur, megjithëse i rrallë. Veçanërisht, megjithëse HPV është zbuluar në placentë, mbetet e vështirë të dallosh kontaminimin nga infeksioni i vërtetë.

Këto rezultate besohet se tregojnë se HPV, megjithëse rrallë, mund të zbulohet në të porsalindurit.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës