Mëngjes kundër mbrëmjes: Rutina dhe zakone për të cilat lëkura juaj do të jetë mirënjohëse

Foto: Profimedia

Lëkura e mirë nuk është vetëm një çështje e ADN-së - zakonet tuaja të përditshme në fakt kanë një ndikim të madh në atë që shihni në pasqyrë. Ndërsa ka mendime të panumërta të ndryshme se cilën rutinë duhet të aplikoni, shkarkoni dhe të mësoheni, ja çfarë duhet të keni parasysh.

Kujdesi për lëkurën është diçka që nevojitet 24/7 çdo ditë të vitit, ndaj është e vetëkuptueshme që çdo pjesë e ditës kërkon një qasje të ndryshme. Grimi, rrezet e diellit, koha për të pushuar dhe për të thithur produktet - ka shumë faktorë për t'u marrë parasysh, por pavarësisht se sa individualisht i qaseni rutinës që krijoni për veten tuaj, ka disa konstante nga të cilat mund të filloni - dhe mbani mend si të tilla.

Cili është ndryshimi midis një rutine në mëngjes dhe në mbrëmje?

Rutina e mëngjesit për kujdesin e lëkurës

Nga alarmet e humbura deri te çelësat që nuk i dini se ku janë, ka pengesa të pafundme që mund të shfaqen çdo mëngjes dhe të prishin kohën tuaj. Për këtë arsye, përqendrohuni në krijimin e një rutine të menaxhueshme.

Mëngjeset nuk janë një kohë relaksuese për t'u kujdesur për veten, ndaj duhet të jetë e thjeshtë dhe e qëndrueshme. Përqendrohuni në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga faktorët mjedisorë si ndotja dhe rrezet UV.

Një regjim i kujdesshëm për kujdesin e lëkurës duhet të përfshijë antioksidantë të tillë si serumi i vitaminës C, krem ​​hidratues, krem ​​kundër diellit dhe krem ​​për sytë që i përshtatet llojit të lëkurës tuaj. Kjo do të marrë fjalë për fjalë 20 sekonda dhe do të mbrojë lëkurën tuaj gjatë gjithë ditës.

Dhe, jo, kremi kundër diellit thjesht nuk do ta shkurtojë atë. Një krem ​​i pavarur nga dielli është një pjesë kaq e rëndësishme e regjimit tuaj të kujdesit të lëkurës. Pluhuri mbrojtës është më i mirë se ai pa, por duhet përdorur së bashku me një "SPF" të veçantë. Ka kaq shumë formulime mbrojtëse të disponueshme tani saqë është vërtet e vjetëruar të thuhet se ato janë të gjitha të rënda, ngjitëse dhe me erë të keqe. Gjeni dikë që punon për ju. Është një përpjekje e vlefshme dhe e njëhershme.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga @toxic__labs

Lagështia është gjithçka

Ju mund të pyesni veten nëse është e tepruar apo e nevojshme përdorimi i produkteve që janë specifike për një zonë të caktuar, por profesionistët theksojnë përdorimin e përditshëm të kremit për sytë. Lëkura në qepallat tuaja është mjaft e hollë në krahasim me pjesën tjetër të fytyrës tuaj, dhe ka tendencë të thahet shpejt dhe të rrudhë më shpejt.

Për hidratim të duhur që do të lëmojë dhe zbusë shtresën e jashtme të lëkurës suaj, rekomandohet përdorimi i një kremi për sytë me teksturë zbutëse. Përqendrohuni te përbërësit kur zgjidhni një produkt.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Let It Glow (@ let_it_glow30)

Keni nevojë për lagështi? Provoni një krem ​​për sytë me acid hialuronik.

Dëshironi të rinovoni lëkurën rreth syve? Gjeni një me peptide.

Plus, provoni strategjinë e mëposhtme të shkëlqyer: lëvizni dhe ruani produktet tuaja të kujdesit në mëngjes, ndoshta direkt në komodinë në dhomën e gjumit në vend të banjës. Pra, kur hyni në dhomën tuaj për t'u veshur, mund t'i përdorni lehtësisht.

Të pastrohet apo të mos pastrohet?

Kjo është pyetja e mëngjesit për përgatitjen e lëkurës. Ne votojmë për të parën. Kur trupi juaj pushon gjatë natës, lëkura juaj çliron papastërtitë, kështu që nuk dëshironi ta filloni ditën me gjithçka që mbetet në fytyrën tuaj ose të aplikoni një rutinë të shëndetshme të kujdesit për lëkurën ose grimit.

Zgjidhni një pastrues që i përshtatet llojit të lëkurës tuaj.

Në përgjithësi, xhelat funksionojnë më mirë për lëkurën e yndyrshme, ndërsa kremrat janë idealë për lëkurën e thatë. Tani, provoni opsionin pa pastrim, thjesht shtoni ujë.

Nëse dëshironi një shkurtore, përdorni një leckë pastrimi me teksturë ose një sfungjer. Është i butë dhe i butë dhe ideal për dikë që merret me pastrim dhe tharje të tepërt.

Rutina e kujdesit të lëkurës në mbrëmje

Për shumë prej nesh, mbrëmja është koha e vetme në dispozicion për t'u kënaqur me kujdesin e lëkurës. Rituali i natës është thjesht rituali juaj i kujdesit ndaj lëkurës, kur keni pak më shumë kohë për veten tuaj dhe mund të futni një hap dhe produkt plus.

Në vend që të shikoni orën, përfitoni nga çdo mundësi që mund t'ju shfaqet. Ju nuk duhet të prisni pak para gjumit për të bërë rutinën tuaj. Sapo të ktheheni në shtëpi pa synimin për të dalë përsëri, bëni rutinën tuaj të mbrëmjes, e cila është më e mira përderisa keni ende energji. Nëse filloni të shikoni televizor dhe të zë gjumi në divan, nuk do të dëshironi të bëni të gjithë rutinën dhe do të përfundoni direkt në shtrat. Pasi të ktheheni në shtëpi dhe të ndryshoni në diçka më të rehatshme, bëjeni menjëherë.

Madhëria e saj - maska ​​e gjumit

Me një ëndërr të gjatë për bukurinë përpara jush, zgjidhni produkte që janë krijuar posaçërisht për të shëruar epidermën gjatë pushimit. Kjo është një kohë për serumet dhe hidratuesit që do të krijojnë një pengesë natyrale, të cilët janë më të rëndë ose kanë një strukturë që mund të mos jetë e përshtatshme për përdorim të përditshëm ose janë të pajtueshme me grimin.

Përveç kremrave të natës, maskat e gjumit (të bëra për t'u zhytur dhe lënë gjatë natës) mund të përmbyllin listën e shoqëruesve të bukurisë pranë shtratit. Të njohura në kujdesin aziatik të lëkurës dhe duke u bërë më të disponueshme, ato merren me probleme të tilla si hidratimi, eksfolimi, zbardhja dhe forcimi.

Maskat e gjumit janë një mënyrë e shkëlqyer për të futur përbërës të mirë të trajtimit në lëkurën tuaj. Ata priren të jenë pak më të përqendruar sesa në maskat e zakonshme. Dhe gjithmonë aplikoni produkte të tepërta të natës në qafë, gjoks dhe madje edhe në pjesën e pasme të krahëve.

A keni vështirësi të bini në gjumë? Këto produkte që nxisin gjumin ia vlen t'i shtoni rutinës suaj të kujdesit për lëkurën.

Shkëlqe në shtrat

Kur perëndon dielli, është koha për t'u përqëndruar në kujdesin e lëkurës me përbërës aktivë. Para se të shkoni në shtrat, është koha për të përdorur produkte më serioze ose produkte të orientuara drejt një trajtimi të plotë - ato që kanë përbërës korrigjues dhe mund t'ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj rrezeve UV.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Candice H @ (@undermyskinza)

Për të ruajtur lëkurën e shëndetshme me një shkëlqim të freskët, fokusi është te eksfolimi dhe hidratimi, dhe është një sistem rrotullues. Për shembull, një jastëk AHA ose serum retinol gjatë natës dhe një maskë hidratuese gjumi natën tjetër mund të përdoren në mënyrë të ndërsjellë.

Retinoli dhe derivatet e tjerë të vitaminës A bëjnë gjithashtu prerjen e përbërësve më të rëndësishëm gjatë natës. Shumë forma nuk janë fotostabile, kështu që është mirë t'i përdorni ato gjatë natës për të pasur shtatë deri në nëntë orë për të vepruar, për të punuar dhe për të mos rrezikuar të degradohen nga rrezet UV gjatë ditës.

Video e ditës