Për ndryshime kushtetuese duhen edhe gjashtë deputetë të VMRO-DPMNE-së, thotë Izet Majiti

Foto: "Shtypi i Lirë"

Deputeti i BDI-së, Izet Medziti dhe anëtarë të tjerë të fraksionit joformal në parti, të ashtuquajturit “Grupi i zjarrit” sonte ka mbajtur një debat në Gostivar, në të cilin Mejiti tha se për të arritur një shumicë prej dy të tretash prej 81 deputetësh në Kuvend për ndryshimet kushtetuese, nevojiten edhe gjashtë vota të deputetëve të VMRO-DPMNE-së.

– Tani do të shkojnë në Evropë me Arben Taravarin, që deri dje ishte me Moskën dhe me Levicën. Ky koalicion nuk është për Europën, por për shpëtimin e Artan Grubit. Për kalimin e amendamenteve kushtetuese, nevojiten edhe gjashtë deputetë të VMRO-DPMNE-së, por edhe kjo nuk është e sigurt, kështu që do të duhet të sigurohet më shumë, me një akrobaci të re, tha Majiti.

Ai foli për iniciativën që ka nisur me bashkëpartiakët dhe për të cilën tha se është “për shpëtimin e partisë dhe të liderit”. Ai iu referua edhe vlerësimit, i cili sipas tij ka një trend në rënie dhe tha se ndryshimet janë të nevojshme.

- Në këto takime qytetarët më thanë: Mirë që dolët ta shpëtoni BDI-në nga Grubi. Ne duam shumë të shpëtojmë partinë dhe liderin. Ali Ahmeti duhet të mbledhë Kuvendin Qendror dhe të shohë kush duhet të ulet e kush të shkojë. Askush nuk na kërkon të jemi pjesë e Qeverisë, nënvizoi Majiti.

Ish-kryetari i Gostivarit dhe zyrtar i lartë partiak në BDI, Nevzat Beita, ai u përmend bashkëqytetarëve se në njëzet vitet e fundit është investuar shumë për të mirën e partisë dhe angazhimi i tij ka qenë me kërkesë të bashkëqytetarëve. Ai ka komentuar takimet e fundit që menaxhmenti i BDI-së ka pasur në Gostivarsko dhe ka bërë një krahasim me projektet e bëra dhe të realizuara.

Ata patën edhe prezantimet e tyre në debat Bashkim HasaniZëvendësministri i Mbrojtjes, Musa Xhaferi, Blerim Bexheti, Saranda Imeri dhe deputeti Kastriot Rexhepi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës