Shtatë ish-deputetë të tjerë kërkuan apanazh

Seanca konstituive në Kuvend / Foto: Free Press - Dragan Mitreski
Seanca konstituive në Kuvend / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Shtatë deputetë të përbërjes së mëparshme parlamentare kërkuan apanazh, njoftoi partia politike e Majtë.

Numri i përgjithshëm i deputetëve që do të përdorin apanazhin është 29 dhe siç thotë partia, nga buxheti i vendit do të kompensohen rreth 600.000 mijë euro në kurriz të qytetarëve.

“Këtyre 29 parazitëve të sistemit, të cilët paturpësisht thithin paratë e popullit në një kohë të varfërisë rekord, këto ditë u janë bashkuar edhe shtatë deputetë të përbërjes së mëparshme: Arben Ziberi, Vjolca Ademi dhe Bedri Fazli nga BDI, Snezhana Kaleska-Vançeva dhe Ljatife Shikovska. nga LSDM, Enes Ibrahim nga Partia për Lëvizjen e Turqve dhe Bastri Bajrami nga Besa, të cilat do të nxjerrin më shumë se 150 euro nga buxheti kombëtar. Ky është treguesi i fundit i një serie të gjatë të diskriminimit klasor flagrant në shoqërinë maqedonase, në të cilën sistemi funksionon vetëm për të kënaqur nevojat e elitave të pasura ekonomike dhe politike, ndërsa një familje normale prej katër anëtarësh nuk mund të kënaqë as sindikatat minimale. shporta prej 000 euro”, theksojnë ndër të tjera nga e majta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës