Uruguajanët protestojnë masivisht: Ndaloni dhunën seksuale!

Protesta e Uruguait
Gratë e Uruguait protestojnë kundër kulturës së përdhunimit / Foto: EPA / RAUL MARTINEZ

Mijëra gra protestuan dje në qendër të qytetit Montevideo kundër dhunës seksuale. Ata e dënuan atë "Kultura e abuzimit seksual" në Uruguaj pasi një grua 30-vjeçare u përdhunua në grup.

Duke thirrur "Jo, jo", "Ky nuk është supozim, ky është përdhunim" dhe "Le të digjet", pjesëmarrësit në protestat e organizuara nga organizatat feministe në të gjithë vendin, në kryeqytet ka nisur një marshim i madh pas disa rasteve të dhunës seksuale të kryera ditët e fundit.

Një grua ka raportuar se është përdhunuar nga një grup burrash në një apartament në Montevideo, ku më parë kishte shkuar me njërin prej tyre pas një takimi në një klub nate dhe me të cilin kishte kryer marrëdhënie seksuale me pëlqim të përbashkët. Por më pas të paktën tre persona të tjerë kanë ardhur në banesë dhe kanë dhunuar gruan me bashkëfajësinë e burrit me të cilin ajo ka shkuar fillimisht në banesë.

Përdhunimi u konfirmua gjatë një ekzaminimi mjekësor. Janë urdhëruar testet e ADN-së për të konfirmuar përgjegjësinë e sulmuesve të dyshuar, të cilët janë thirrur në gjykatë.

Kultura e përdhunimit është të thuash vazhdimisht se burrat kanë "nevoja" ose "ngjarje seksuale" që nuk mund t'i kontrollojnë. “Çdo ditë ne përballemi me fjalë që theksojnë frikën, heshtjen dhe dyshimin”, thanë organizatat feministe në një deklaratë të përbashkët, duke bërë thirrje për edukim më të mirë seksual dhe veprime konkrete nga shteti për të mbrojtur gratë.

Video e ditës