Hungari: Viktor Orbán hap një front të ri kundër BE-së

Viktor Orbán dhe Ursula von der Leyen / Foto EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Biznes i mirë me Rusinë në vend të sanksioneve. Veto kundër bisedimeve për anëtarësimin e Ukrainës në BE. Kontrolle të forta dhe arbitraritet ndaj kritikëve të qeverisë. Kryeministri i Hungarisë, Orbán, hap një sherr të ri me BE-në.

Jashtë Hungarisë, kohët e fundit nuk është folur shumë për Orbanin. Vëmendja e publikut evropian është përqendruar te lufta në Lindjen e Mesme dhe lufta e Rusisë kundër Ukrainës.

Përveç kësaj, ndikimi politik i Hungarisë në Evropë është ulur vitet e fundit. Vendi ka humbur aleatët në Evropën Qendrore dhe Juglindore, si për shembull me rrëzimin e PiS në Poloni, partneri më i rëndësishëm në rajon.

Megjithatë, kryeministri hungarez si “kontrast i Bashkimit Europian” dhe krijues i një “shteti joliberal” aktualisht është kthyer në zenit. Këtë javë (21.11.2023 nëntor XNUMX), Orban, në një letër drejtuar Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, njoftoi se do të përdorë veton kundër fillimit të negociatave të anëtarësimit me Ukrainën.

Pak ditë më parë, qeveria hungareze filloi një nga të ashtuquajturat e saj “Konsultime kombëtare”, një fushatë e ndjekur me postera në të gjithë vendin.

Këtë herë aksioni është drejtuar kryesisht kundër Ukrainës, por edhe kundër politikës evropiane të migracionit. Dhe në politikën e brendshme, Orban me të ashtuquajturit “Ligji për Sovranitetin” ia shtrëngoi edhe më tej lakun në qafë opozitës politike.

Konsultimet me pyetje sugjestive

Pas shumë vitesh mosmarrëveshjesh, Evropa duket e ngopur me Orbanin. Dhe kjo përkundër faktit se kryeministri kohët e fundit është duke e radikalizuar gjithnjë e më shumë retorikën e tij, si për shembull kur verbalisht barazon procedurën e shtetit ligjor të BE-së kundër Hungarisë për shkak të korrupsionit me pushtimin e forcave sovjetike në Hungari, të cilit tanket i dhanë një fund të përgjakshëm revolucionit hungarez në 1956.

Ai akuzon "burokratët nga Brukseli" se duan të imponojnë një "shkëmbim popullsie" me emigrantët islamikë dhe një "mënyrë jetese LGBT" në Hungari.

Dhe "konsultimet kombëtare" të reja përmbajnë pasazhe të përshtatshme. Në fushata të tilla, qeveria u dërgon pyetësorë të gjitha familjeve hungareze në të cilat mund të zgjidhen përgjigjet për pyetjet sugjeruese.

Në kontekstin aktual, për shembull, thuhet se “po shumëfishohen lajmet për propagandën agresive LGBT, objektivi i së cilës janë fëmijët”. BE-ja propozon lehtësimin e mbrojtjes së fëmijëve. Qytetarët mund të vendosin nëse duan apo jo. Por një propozim i tillë nga Brukseli nuk ekziston fare. Çështja de fakto është se KE-ja paditi Hungarinë në vitin 2022 përpara Gjykatës Evropiane për shkak të një ligji në të cilin "LGBT dhe propaganda queer" praktikisht barazohet me pedofilinë dhe i cili ndalon çdo përmbajtje rreth homoseksualitetit dhe transseksualitetit të bëhet e disponueshme për të miturit.

Bazuar në ligj, një librari në Budapest u gjobit me 2023 euro në vitin 32 për shfaqjen e një komike rinore që trajtonte historinë e dashurisë së dy djemve.

"A i miratoni getot e emigrantëve?"

Në mënyrë të ngjashme pyetet për tema të tjera. Për shembull, a duan hungarezët "geto emigrantësh", siç i planifikon Brukseli, apo miratojnë mbështetjen financiare të BE-së për territoret palestineze?

Pjesa për Ukrainën është gjithashtu demagogjike. A janë qytetarët pro anëtarësimit të Ukrainës në BE, kur vendi do të marrë një pjesë të madhe të subvencioneve evropiane, thuhet në një nga pyetjet.
Qytetarët mund të vendosin për paqe ose “të jenë në fushën e betejës për më shumë fonde nga BE-ja”. Ata mund të vendosin të mbrojnë fshatarët hungarezë dhe kundër importit të drithërave ukrainase të modifikuara gjenetikisht. Dhe që Hungaria të marrë subvencione fillimisht, përpara se të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

Biznes i mirë me Rusinë

Viktor Orbán i thotë Perëndimit pothuajse në çdo fjalim javor në radion shtetërore se ai është fajtori për luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe se ai nuk dëshiron të ndalojë gjakderdhjen. Ai mbron për normalizimin e marrëdhënieve me Rusinë dhe heqjen e sanksioneve anti-ruse të BE-së.

Hungaria, si e vetmja anëtare e BE-së, tregon se si funksionojnë projektet e mëdha me Rusinë edhe në kohë lufte. Së fundmi (14.11.2023) ministri hungarez i Punëve të Jashtme, Peter Szijjártó dhe kreu i Agjencisë Ruse të Energjisë Atomike “Rosatom”, Alexey Likhachev, nënshkruan një plan konkret për zgjerimin e planifikuar prej kohësh të centralit bërthamor hungarez Pax.

Një ligj i ri i planifikuar që do të ofronte më shumë mundësi për sistemin e Orbanit për të goditur kritikët, të kujton një shembull rus. I ashtuquajturi Ligji për sovranitetin do të diskutohet së shpejti në Kuvend dhe mund të miratohet.

Ligji dënon çdo financim të partive apo fushatave zgjedhore nga jashtë. Përveç kësaj, ai parashikon "Shërbimin e Mbrojtjes së Sovranitetit". Institucioni duhet të kontrollojë nëse partitë, organizatat apo individët shkelin sovranitetin kombëtar të Hungarisë.

Një mjet për ngacmimin e kundërshtarëve

Për këtë ai ka qasje pothuajse të pakufizuar në të gjitha llojet e të dhënave të organizatave dhe personave të hulumtuar. Në bazë të "Raporteve mbi sovranitetin" të përgatitur nga institucioni, do të jetë e mundur hapja e procedurave hetimore kundër organizatave dhe individëve - një instrument me ndikim të gjerë për të ngacmuar kritikët e sistemit Orbán.

As ligji dhe as arsyetimi i tij nuk e përcaktojnë termin "sovranitet kombëtar" apo çfarë mund të konsiderohet shkelje e tij. Teksti i draftit është aq i paqartë sa, për shembull, edhe mediat që marrin donacione nga jashtë mund të kriminalizohen.

Në mënyrë të ngjashme, në Rusi, me "Ligjin për agjentët e huaj" të vitit 2012, organizatat civile ndalohen ose inkriminohen personat fizikë. Dhe në Hungari tashmë ekziston një ligj i ngjashëm me të cilin organizatat private duhet të detyrohen, nëse marrin një mbështetje financiare nga jashtë, të deklarohen si "të financuara nga jashtë".

Ligji u shpall i paligjshëm nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë në qershor 2020. Akti aktual i Sovranitetit është një lloj versioni i zgjeruar dhe i shtrënguar. Në Hungari tashmë ka protesta të forta kundër ligjit. Organizata të shumta të rëndësishme joqeveritare në një deklaratë të përbashkët flasin për “Ligj për mbrojtjen e arbitraritetit” në vend të sovranitetit.

Juristët e shquar hungarezë e konsiderojnë draftin jokushtetues dhe të papajtueshëm me legjislacionin evropian. Kryeministri i Hungarisë nuk e kundërshton këtë.
Ai e bëri të ditur strategjinë e tij së fundmi në një konferencë në Zvicër. "Hungaria nuk është delja e zezë në Evropë, por dallëndyshja e parë".

Burimi: Deutsche Welle/ Autori: Keno Verzek

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës