Hungaria nuk do të mbështesë rizgjedhjen e von der Leyen, pretendon një ministër hungarez

Për Hungarinë, të gjithë kandidatët për postet kryesore në BE janë të pranueshëm, përveç Ursula von der Leyen, dhe për këtë arsye nuk do ta mbështesin rizgjedhjen e saj si presidente e Komisionit Evropian, tha ministri hungarez për BE, Janosh Boka.

– Marrëdhënia mes presidentit të Komisionit dhe Hungarisë si shtet anëtar ishte më pak se ideale. Për këto arsye do ta kemi shumë të vështirë ta mbështesim për një mandat të dytë, tha Boca në një intervistë për “Poltico”.

Sipas tij, kandidatët e tjerë për postet e larta janë portugezja Antonio Costa për Presidente të Këshillit Evropian, maltezi Roberta Mezzola për Presidente të Parlamentit Evropian dhe estonezja Kaja Kalas për Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme. dhe Siguria - janë të pranueshme për Hungarinë.

Ai deklaroi gjithashtu se partia hungareze në pushtet Fidesz nuk ka vendosur ende se cilit grup të djathtë do t'i bashkohet Parlamentit Evropian, pavarësisht takimit të djeshëm të kreut të partisë dhe kryeministrit hungarez Viktor Orbán me homologun e tij italian dhe liderin e BE-së. Grupi i Konservatorëve dhe Reformistëve (ECR).

“Zgjedhjet në BE treguan se ka nevojë për një të djathtë të re politike, e cila është në të djathtë të Partisë Popullore Evropiane (EPP), tha Boka.

Sipas tij, krahu i djathtë në Parlamentin Evropian duhet të ristrukturohet, gjë që do ta bënte atë më të fortë.

“Fidesz ka qenë gjithmonë një nga polet në këtë spektër politik dhe është shumë e vështirë të imagjinohet ky ristrukturim i së djathtës pa Fidesz”, shtoi Boca.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës