Hungaria në krye të BE-së: "Ta bëjmë Evropën të madhe"

Viktor Orbán/ Foto: EPA-EFE/ARIS OIKONOMOU / POOL

Hungaria merr presidencën e rradhës të Këshillit të BE-së, me implikime të mundshme për Ukrainën dhe politikën klimatike. A do të vazhdojnë të rrotullohen rrotat e Unionit me disidentin e tij më të zëshëm?

Nuk ishte befasi kur Hungaria publikoi një slogan zyrtar me tingull Trumpian këtë javë për të shënuar presidencën e saj gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Megjithatë, Make Europe Great Again ka ngritur vetullat në Bruksel.

Kryeministri ultra-nacionalist, populist i Hungarisë, Viktor Orbán, një aleat i ngushtë i ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, është lideri më haptazi euroskeptik në Bashkimin Evropian.

Gjatë dekadës së fundit, qeveria e tij është përplasur me zyrtarët e BE-së dhe shtetet e tjera anëtare për rrëshqitjen demokratike të vendit, migrimin dhe, së fundmi, mbështetjen ushtarake të Bashkimit për Ukrainën.

Budapesti përdorte shpesh veton e tij në votat kryesore, duke vonuar masat e politikës kur të gjithë të tjerët ishin gati për të vazhduar. Hungarisë iu mohuan miliarda euro financime nga BE për shkak të shkeljeve të demokracisë dhe shtetit të së drejtës, megjithëse disa prej tyre janë liruar që atëherë pas reformave. Megjithatë, vetëm javën e kaluar Hungaria u gjobit me 200 milionë euro (216 milionë dollarë) për shkelje të ligjeve të BE-së për azilin.

Një çështje e aftësisë për të kryesuar

Presidenca e Këshillit të BE-së është një post gjashtëmujore me rotacion që mbahet nga 27 shtete anëtare. Duke vënë në dukje se roli i Presidencës është të veprojë si një "ndërmjetësues i ndershëm" midis shteteve anëtare dhe të ngrihet mbi interesat kombëtare, dhe se Presidenca është përgjegjëse për promovimin e agjendës legjislative të Bashkimit, Parlamenti Evropian vuri në dyshim aftësinë e Budapestit për të kryer këtë detyrë.

Qershorin e kaluar, shumica e përfaqësuesve të BE-së miratuan një rezolutë duke pyetur "si Hungaria do të jetë në gjendje ta përmbushë këtë detyrë në mënyrë të besueshme në 2024, duke pasur parasysh mospërputhjen e saj me ligjin e BE".

Por ky kundërshtim jo detyrues nuk pati asnjëherë pasoja.

Më 1 korrik, Hungaria do të fillojë të kryesojë takimet dhe samitet ministrore, duke marrë presidencën aktuale nga Belgjika. Deri në fund të vitit ai do të përfaqësojë shtetet e tjera anëtare në negociatat me Parlamentin Evropian dhe Komisionin Evropian, autoriteti ekzekutiv i Bashkimit Evropian.

"Ndërmjetës i ndershëm" me ngjyrime Trumpiane

Të martën, në një konferencë për shtyp në Budapest, ministri hungarez i BE-së, Janosh Boka premtoi se vendi i tij do të punojë në mënyrë produktive.

“Ne si presidencë do të jemi një ndërmjetës i ndershëm që do të punojmë me besnikëri me të gjitha shtetet dhe institucionet anëtare”, tha Boka.

Boca tha se gjatë mandatit të tij, Hungaria do të përpiqet të forcojë konkurrencën ekonomike të BE-së, të forcojë politikën e mbrojtjes, të ndjekë një "politikë të qëndrueshme të zgjerimit të bazuar në performancë" dhe të ndalojë migrimin e paligjshëm përmes kufijve më të shtrënguar dhe dëbimeve më efektive në bashkëpunim me vendet jo-BE .

Përveç kësaj, tha ai, Budapesti do të riformësojë Fondin e Kohezionit, i cili kërkon të mbyllë hendekun midis rajoneve më të pasura dhe më të varfra, të promovojë një "politikë bujqësore të BE-së të orientuar nga fermerët", duke marrë parasysh protestat kundër masave klimatike të BE-së dhe të adresojë sfidat demografike.

Dhe më pas ai prezantoi sloganin zyrtar: "Ta bëjmë Evropën përsëri të madhe", tha Boca - një referencë e qartë për sloganin e famshëm të Trumpit "Le ta bëjmë Amerikën përsëri të madhe".

Marrëdhëniet midis BE-së dhe SHBA-së u përkeqësuan gjatë presidencës së Trump, e cila zgjati nga 2017 deri në 2021. Pavarësisht dënimit të fundit penal, Trump kandidon sërish për president në zgjedhjet e nëntorit.

- Në fakt tregon... pritshmërinë se duhet të jemi më të fortë së bashku sesa individualisht, por që duhet të lejohemi të mbetemi ata që jemi kur jemi bashkë - tha Boka duke komentuar sloganin hungarez.

Një anëtar "rebel" merr frenat

Alberto Alemanno, një profesor i së drejtës evropiane në Universitetin HEC në Paris, gjithashtu mbrojti që Hungarisë t'i mohohet presidenca.

- Shqetësimi im kryesor në lidhje me presidencën hungareze është se ajo do të normalizojë më tej idenë se një shtet anëtar rebel mund të injorojë rregullat e lojës dhe ende të përfitojë nga loja - tha ai në një deklaratë me shkrim për DV.

Budapesti merr presidencën në kohën e tranzicionit në Bruksel. Zgjedhjet për Parlamentin Evropian u mbajtën në qershor dhe Komisioni i ri Evropian do të finalizojë përbërjen e tij vetëm në fund të vitit. Kjo ndoshta do të thotë shumë pak nisma të reja legjislative.

Procesi i ngadaltë i anëtarësimit të Kievit

Një fushë ku mund të ketë pasoja të mundshme është faza e hershme e ofertës së Ukrainës për t'u bashkuar me BE. Kievi shpreson të bëjë përparim të shpejtë duke hapur bisedime konkrete mbi reformat e nevojshme, të njohura në zhargonin e BE-së si "kapitujt e negociatave".

Të martën, Boca sugjeroi se nuk do të kishte ndryshime të mëdha deri në vitin 2025. “Sipas pritshmërive të mia gjatë presidencës hungareze, çështja e hapjes së kapitujve nuk do të ngrihet fare”, u tha ai gazetarëve.

“Marrëveshja e Gjelbër” nën presionin e së djathtës

Alemanno beson gjithashtu se presidenca hungareze mund të ndikojë në politikën klimatike të BE-së, veçanërisht objektivat e vitit 2030, të cilat duhet ta vënë BE-në në rrugën e duhur drejt objektivit të përgjithshëm të emetimeve neto zero deri në vitin 2050.

"Qeveria hungareze e udhëhequr nga Fidesz ka kritikuar shpesh 'Marrëveshjen e Gjelbër' dhe axhendën e klimës së BE-së," thotë ai. “Në peizazhin politik që pritet të zhvendoset djathtas (pas zgjedhjeve të fundit të BE-së), prania e një vendi skeptik ndaj klimës në krye të Këshillit gjatë gjysmës së dytë të vitit 2024 mund të ndikojë në pozicionimin e BE-së - Alemanno beson.

Megjithatë, ndikimi i rolit të Presidencës së BE-së nuk duhet të mbivlerësohet. Shumica dërrmuese e propozimeve ligjore vijnë nga Komisioni Evropian dhe nënshkruhen nga shtetet anëtare dhe Parlamenti Evropian.

Një diplomat i Evropës Perëndimore i tha DW, në kushte anonimiteti, se ata presin një gjashtë muaj mjaft normal. “Orbán dhe njerëzit e tij janë shumë të vetëdijshëm se shtetet e tjera anëtare do të ndërhyjnë dhe do të ndërmarrin veprime nëse ngatërrojnë axhendën e BE-së”, tha diplomati për DV.

– Platforma do të përdoret kryesisht për trolling, si me sloganin e tyre. Na takon neve të jemi të disiplinuar sa të mos e marrim karremin – thotë burimi.

Burimi: Deutsche Welle/ Autori: Ella Joyner

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës