Strategji e zgjuar: Gjigandi zviceran i çokollatës investon në prodhimin e kakaos

Foto: Pexels

Berry Callebaut AG po investon në rritjen e pemëve të kakaos ndërsa çmimet për përbërësin kryesor të çokollatës rriten, duke ulur fitimet për ëmbëlsirat. Çokollata zvicerane po punon me fermat në Brazil dhe Ekuador për të "pilotuar dhe zhvilluar praktikat më të mira për të krijuar një model të teknologjisë së lartë të shkallëzuar dhe fitimprurëse për kultivimin e qëndrueshëm të kakaos", tha kompania në një njoftim për shtyp të enjten.

Qasja vjen në një kohë kur mungesat e rënda të kakaos kanë sjellë çmime të larta rekord dhe kanë tërhequr vëmendjen ndaj viteve të nëninvestimit kronik në vendet kyçe të Afrikës Perëndimore, duke penguar aftësinë e fermerëve për t'u mbrojtur nga sëmundjet dhe rreziqet e motit. Nisma Fluchr Farming synon të "të jetë një katalizator për të tjerët për të investuar në bujqësi dhe për të krijuar partneritete me fermerët për të modernizuar bujqësinë e qëndrueshme të kakaos në shkallë të gjerë", thuhet në njoftimin për shtyp të kompanisë.

Barry Callebaut ka nënshkruar një marrëveshje fillestare bashkëpunimi me një kompani bujqësore në Bahia, Brazil, për të zhvilluar 5.000 hektarë tokë. Prona prej 640 hektarësh e kompanisë në Luginën Cerecitas të Ekuadorit do të jetë gjithashtu pjesë e nismës, thuhet në deklaratë. Stephen Retzlaff, aktualisht president i kakaos globale, do të bëhet kryetar ekzekutiv i FFI dhe do t'i raportojë CEO Peter Feld.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës