Forcat Ajrore të Ukrainës rrëzuan 13 nga 19 dronët e nisur nga Rusia mbrëmë.

Gjatë natës, Rusia gjuajti 19 dronë dhe gjashtë raketa në Ukrainë, dhe sistemet e mbrojtjes ajrore ukrainase shkatërruan 13 nga dronë dhe një raketë, tha Forcat Ajrore të Ukrainës.

Disa nga dronët që nuk u shkatërruan nuk arritën objektivat e tyre, tha forcat ajrore në aplikacionin Telegram, pa dhënë detaje të mëtejshme. 13 dronët e shkatërruar u rrëzuan mbi rajone afër vijës së frontit.

Forcat Ajrore të Ukrainës raportuan gjithashtu për shkatërrimin e një rakete ajër-tokë Kh-59 në rajonin e Poltava. Ata thonë se Rusia lëshoi ​​pesë raketa të tjera, por nuk thanë nëse raketat që nuk u shkatërruan goditën objektivat e tyre të synuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës