Deputetët ukrainas po kërkojnë që BE të hapë negociatat e pranimit në një samit të premten

Parlamenti i Ukrainës / Foto: MPB

Deputetët ukrainas u kërkuan vendeve anëtare të BE-së që të miratojnë hapjen e negociatave të pranimit me Ukrainën në një samit të premten, sipas një deklarate nga parlamenti. Vendimi u miratua me shumicë votash dhe përfaqësuesi Jaroslav Zhelezniak e shpalli rezultatin në Telegram.

Parlamenti ukrainas është ulur me dyer të mbyllura për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme të shpallur në vend për shkak të luftës me Rusinë. Disa vende anëtare të BE-së janë të shqetësuara për sfidat dhe kostot e mundshme të bashkimit me Ukrainën, një vend i madh me një sektor të madh bujqësor që është shumë më i varfër se anëtarët e BE-së.

Parlamenti ukrainas u bëri thirrje gjithashtu vendeve anëtare të BE-së që të vazhdojnë ndihmën ushtarake dhe financiare për Ukrainën. Ai gjithashtu bëri thirrje për vendosjen e sanksioneve të reja kundër Rusisë.

Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022, pasi aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe ndihmoi separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore. Ukraina mori statusin zyrtar si kandidat për anëtarësim në BE në vitin 2022 Kryeministri hungarez Viktor Orbán kërcënoi disa ditë më parë se do të vendoste veton për hapjen e negociatave me Ukrainën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës