Ombudsmani i Ukrainës: Rusia bllokon çdo shkëmbim të robërve të luftës

Lufta e Ukrainës / Foto EPA-EFE/STAS KOZLIUK

Avokati i Popullit i Ukrainës ka akuzuar Rusinë për bllokimin e çdo shkëmbimi të të burgosurve të luftës midis dy vendeve.

“Nuk ka pasur shkëmbim të robërve të luftës, sepse Rusia nuk e dëshiron këtë”, tha Dmytro Lubinets në Telegram.

Mediat ukrainase kujtojnë se shkëmbimi i fundit mes dy vendeve ishte në fund të tetorit.

“Çdo iniciativë dhe përpjekje nga ana e Ukrainës përballet me mungesën e dëshirës nga ana e Rusisë për të kthyer qytetarët e saj”, tha Lubinets.

Ai akuzoi Rusinë se po përpiqet të mbjellë ankth mes familjeve të të burgosurve ukrainas të luftës, duke thënë se ishte Kievi ai që nuk po bënte asgjë për shkëmbimin e të burgosurve.

Avokati i Popullit tha në gusht se Ukraina kishte arritur të kthente rreth 2.600 robër lufte në rreth 50 shkëmbime të organizuara me Moskën që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës