Ministri ukrainas Kuleba refuzoi të marrë pjesë në Samitin e OSBE-së në Shkup

Dmitry Kuleba / Foto EPA-EFE/ANDY RAIN /

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitri Kuleba nuk do të marrë pjesë në takimin ministror të OSBE-së në Shkup, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës, duke shpjeguar se prania e delegacionit rus në takimin e nivelit ministror për herë të parë që nga fillimi i Rusisë në shkallë të plotë. Pushtimi i Ukrainës vetëm sa do ta thellojë krizën në të cilën Rusia futi OSBE-në.

“Sot, Federata Ruse po detyron dhe minon OSBE-në duke abuzuar me rregullin e konsensusit. Duke iu drejtuar shantazheve dhe kërcënimeve të hapura, Federata Ruse ka bllokuar sistematikisht konsensusin për çështjet kryesore. Bllokimi i ofertës së Estonisë për të kryesuar OSBE-në në vitin 2024 është bërë një shembull tjetër i abuzimit të Rusisë. Për më tepër, Rusia ka ndaluar ilegalisht tre përfaqësues ukrainas të OSBE-së, të cilët janë ndaluar për më shumë se 500 ditë. Rusia ka krijuar një krizë ekzistenciale brenda OSBE-së dhe e ka kthyer Organizatën në peng të tekave dhe agresionit të saj”, thuhet në deklaratën e MPJ-së së Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, nga aty i referohen përpjekjeve të tyre “si ta shpëtojnë OSBE-në nga Rusia”.

“Ne duhet të fokusojmë përpjekjet tona të përbashkëta se si të shpëtojmë OSBE-në nga Rusia dhe jo të dërgojmë mesazhe për mundësinë e kthimit në format e bashkëpunimit që ekzistonin para shkurtit 2022, te shteti që kreu agresionin më të madh të armatosur në Evropë që nga fundi. të Luftës së Dytë Botërore dhe ka shkelur rëndë të gjitha parimet e aktit përfundimtar të Helsinkit”, shtoi Ministria.

Megjithatë, ata thonë se edhe pse nuk do të marrin pjesë në nivel ministror, ​​mbeten të përkushtuar ndaj parimeve të OSBE-së.

“Delegacioni i Ukrainës nuk do të marrë pjesë në takimin ministror të OSBE-së në nivel të Ministrit të Punëve të Jashtme. “Në të njëjtën kohë, Ukraina mbetet e përkushtuar ndaj parimeve të OSBE-së dhe është e gatshme të vazhdojë të punojë me partnerët për të rivendosur përputhjen me Aktin Përfundimtar të Helsinkit, veçanërisht përmes zbatimit të Formulës së Paqes të Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky. tha.

Në deklaratën nga Kievi thuhet se vlerësojnë përpjekjet e Maqedonisë si kryesuese në vitin 2023, si dhe personalisht të ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili, siç thuhet, “tregoi profesionalizëm të lartë dhe përkushtim të palëkundur për mbrojtjen e parimeve dhe angazhimet e OSBE-së”. Mirënjohje i shprehet edhe "Maqedonia e Veriut që gjatë presidencës së saj i dha përparësi çështjes së kundërshtimit të agresionit rus kundër Ukrainës".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës