Një komandant ukrainas beson se beteja për Bakhmut mund të bëhet një pikë kthese në luftë

Tanket e Ukrainës Bakhmut/ Foto: Mustafa Ciftci / AFP / Profimedia

Komandanti i një prej njësive ukrainase, koloneli Yevgeny Mezhevikin, vlerësoi se beteja për Bakhmut mund të bëhet një pikë kthese në luftë dhe se Ukraina është në gjendje të mbajë qytetin dhe të shtypë trupat ruse.

Mezhevikin beson se nëse ukrainasit arrijnë të ruajnë sukseset e tyre të fundit, Beteja e Bakhmut mund të jetë një pikë kthese në mbrojtjen e Ukrainës kundër Rusisë, jo vetëm për shkak të ndalimit të ofensivës ruse, por edhe për shkak të përgatitjes së një kundërsulmi të fortë. shkruan “Ukrainska Pravda”.

Sipas Mezhevikin, sulmet ruse në Bakhmut janë ngadalësuar dhe kërcënimi i menjëhershëm i një rrethimi është shmangur. Ai shtoi se forcat ruse kanë “shteruar të gjitha rezervat e tyre”.

Mezhevikin tha se në anët veriore dhe jugore të Bakhmut, ku trupat ruse u përpoqën të rrethonin qytetin, rusët u ndeshën me njësitë më të motivuara ukrainase dhe se ata "nuk kishin më forcë".

Megjithatë, shtoi Mezhevikin, qendra e qytetit mbetet një vatër, ku forcat ruse po sulmojnë me forcë të konsiderueshme.

Ushtarët ukrainas që luftojnë në Bakhmut thanë se trupat ruse po fokusonin përpjekjet e tyre në depërtimin në qendër të qytetit, duke përdorur artileri të rëndë dhe sulme ajrore, raportoi Ukrainska Pravda.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës