Fëmijët ukrainas që humbën të dashurit në luftë do të flasin në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Shesh lojërash në Kharkiv, Ukrainë / Foto: : Ozge Elif Kizil / AFP / Profimedia

Një grup i vogël fëmijësh ukrainas që i mbijetuan luftës do t'i drejtohen një sesioni privat të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të premten, pjesë e një përpjekjeje të Kievit për t'u kujtuar amerikanëve koston njerëzore të një konflikti që ka prekur gjithnjë e më shumë politikën e brendshme të SHBA.

Ata që do t'i drejtohen trupit të OKB-së janë Kira, 14, dhe Ilya, 11, nga qyteti i rrethuar i Mariupolit, dhe shpresa është që historitë e tyre personale do të rezonojnë me republikanët në një kohë kur Dhoma e Përfaqësuesve po bllokon një paketë ndihme ushtarake për Ukrainën. .

“Isha në stacionin e autobusit në orën 6 të mëngjesit në pritje për të shkuar në shkollë, kur nisa të dëgjoja disa shpërthime. Aty kuptova se lufta kishte filluar”, tha Kira Kujdestar para udhëtimit të saj në Nju Jork, e ndjekur nga një vizitë në Uashington.

Kira kaloi rreth një muaj duke kërkuar strehim, duke u fshehur në shtëpi, bodrume dhe në një moment në një kishë, pasi Mariupol u godit dhe aksesi në ushqim, ujë dhe energji elektrike u reduktua në mënyrë të dëshpëruar.

Fillimisht ajo iku te gjyshi i saj dhe më pas te babai i saj, Yevhen Obedinsky, në një “lagje të zhurmshme”, tregon Kira, ku “për më shumë se një javë e gjysmë dëgjoheshin gjithnjë e më shumë shpërthime”. Përfundimisht arriti në pikën ku ata mendonin se duhej të iknin - vetëm që të godiste fatkeqësia.

Yevhen u vra dhe për shkak se "rusët po gjuanin në dritare", Kira dhe familja me të cilën ishte, u desh ta linin trupin e tij pas, duke vrapuar për t'u fshehur në një bodrum ku mund të qëndronin pak më gjatë.

Pas disa javësh të dëshpëruara, vajza, së bashku me familjarët e babait të saj dhe disa familje të tjera më në fund u përpoqën të arratiseshin nga Mariupol. Ajo kujton se u tha se do t'u jepej çokollatë nëse largoheshin nga qyteti, por në vend të kësaj ata u kapën dhe kapeshin nga separatistët pro-rusë.

Një fëmijë pesëvjeçar nga grupi u plagos rëndë në kapje. Kira kujton se "ndodhi një bum" dhe ajo përfundoi në një spital në Donetsk të pushtuar, ku thotë se rusët i thanë se do të dërgohej në një jetimore nëse të afërmit e saj ukrainas nuk mund të kalonin kufijtë për ta marrë atë.

Ushtarët ukrainas në Donetsk/ Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Babai i Yevhen, Oleksandr Oberdinsky, dëgjoi për vendndodhjen e mbesës së tij dhe u përfshi në një betejë dy-mujore për ta kthyer atë në Ukrainë, gjë që e pa atë të bënte udhëtimin e rrezikshëm për në Donetsk për ta shpëtuar me sukses.

Kryeprokurori i Ukrainës vlerëson se 528 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit në shkallë të gjerë gati dy vjet më parë, dhe 2.134 janë të zhdukur. 19.500 të tjerë besohet se janë rrëmbyer dhe dërguar në Rusi, dhe disa janë ritrajnuar me forcë me "edukim patriotik dhe ushtarak pro-rus", sipas një raporti amerikan.

Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi ​​urdhra arresti për Vladimir Putin dhe Komisioneren Ruse për të Drejtat e Fëmijëve Maria Lvova-Belova në mars 2023, duke pretenduar se kishte arsye për të dyshuar se ata ishin përgjegjës për "deportimin e paligjshëm" të mijëra fëmijëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës