Dronët ukrainas sulmojnë një tjetër radar rus të paralajmërimit të hershëm

Një seri sulmesh me dron kanë shënjestruar sistemin strategjik të paralajmërimit të hershëm të radarit rus, i fundit prej të cilëve u zhvillua në rajonin e Orenburgut.

Mediat lokale raportuan për rrëzimin e një droni pranë fshatit Gorkovskoye në rrethin Novoorsky, pranë qytetit të Orsk.

Objektivi i sulmit ishte stacioni i radarit mbi horizont "Voronezh-M". Ky sistem radar, i ndërtuar në vitin 2017, është projektuar për të zbuluar objekte hapësinore dhe aerodinamike, duke përfshirë raketat balistike dhe ato të lundrimit.

Nëse droni do të ngrihej nga Ukraina, atëherë do të duhej të fluturonte mbi 1.500 kilometra, ndoshta duke shmangur pjesë të Kazakistanit verior.

Ky sulm vjen pas sulmit të fundit në radarin Voronezh-DM në rajonin e Krasnodarit, i cili ndodhi gjatë stërvitjeve ushtarake ruse të fokusuara në përgatitjen dhe përdorimin e armëve bërthamore jostrategjike.

Autoritetet ukrainase nuk duket se kanë marrë publikisht përgjegjësinë për sulmin në sistemet e radarëve.

Zyrtarët rusë nuk kanë komentuar mbi goditjen e drejtpërdrejtë në një komponent kyç të sistemit të mbrojtjes raketore të vendit. Frekuenca në rritje e këtyre sulmeve me dron nënvizon cenueshmërinë e infrastrukturës kritike të mbrojtjes ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës