SBU ukrainas depërtoi në Lavra Kiev-Pechersk, Metropoliti Pavel u vendos në arrest shtëpie

Igumeni i manastirit të Lavrës Kyiv-Pechersk, në kryeqytetin e Ukrainës, Metropolitan Pavel, është vendosur në arrest shtëpiak.

– Më kanë dërguar në arrest shtëpiak, thotë ai në videon e publikuar nga media Vesti, përcjellë Hina.

Informacioni ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) njoftoi më parë se Metropoliti Pavel dyshohet se ka nxitur mosmarrëveshje dhe ka punuar për Rusinë. Anëtarët e SBU po kontrollojnë banesën e tij, raporton agjencia ruse e lajmeve Tass.

Një burim policor konfirmoi për median ukrainase Liga.net se mitropoliti dyshohet për “nxitje të urrejtjes ndërfetare dhe justifikimin e agresionit të armatosur të Rusisë”.

Ngjarjet e sotme pasuan vendimin e Mitropolitit Pavel dhe anëtarëve të tjerë të Kishës Ortodokse Ukrainase të Patriarkanës së Moskës, të mbështetur nga Rusia, për të qëndruar në manastirin e vjetër në Kiev, pavarësisht thirrjeve nga qeveria ukrainase për t'u larguar.

Pak ditë pasi Ministria e Kulturës e Ukrainës lëshoi ​​një deklaratë duke u bërë thirrje priftërinjve të Lavrës Kyiv-Pechersk të largohen nga manastiri deri më 29 mars, Patriarkana e Moskës tha se nuk ka ndërmend të largohet nga ndërtesa, raporton "Kyiv Independent".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës