Marina e Ukrainës po kryen stërvitje me anije të klasit Uisco të dhuruara nga Finlanda

Anijet e zbarkimit të klasit Uisco, dhuruar nga Finlanda, u përdorën nga Marina e Ukrainës gjatë një stërvitje stërvitore në të cilën marinsat ukrainas praktikuan kapjen e terrenit të papërgatitur bregdetar.

Ushtrimet kishin për qëllim përgatitjen e njësive të sulmit amfib.

Stërvitje të tilla zhvillohen për të përmirësuar aftësitë e personelit, si dhe për të trajnuar për veprime amfibe në një bregdet të kapur nga armiku.

"Ne përpiqemi për një koordinim pa probleme midis ekuipazhit të anijes, pavarësisht nga kushtet e motit ose prania e armikut." Në skenarët luftarakë, grupi duhet të funksionojë si një njësi kohezive," shpjegoi Volodymyr, komandanti i një prej anijeve.

Anija e klasit Uisco u dhurua nga qeveria finlandeze si pjesë e një pakete ndihme ushtarake për Ukrainën.

Duhet theksuar se qeveria finlandeze ende nuk ka njoftuar zyrtarisht transferimin e varkave të kësaj klase.

Kjo u bë e ditur gjatë fjalimit të presidentit rumun Klaus Iohannis në mars 2023. Ai tha se kishte miratuar tranzitin e anijeve finlandeze në Ukrainë përmes vendit të tij.

Ministria holandeze e Mbrojtjes tha se Ukraina do të marrë katërmbëdhjetë varka gome me trup të ngurtë, pesë anije patrullimi ushtarake lumore dhe tre anije luftarake.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës