Deputeti ukrainas: Blerja e naftës ruse financon përdhunimin dhe vrasjen

Ivana Klimpush / Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Forumi Ekonomik Botëror i këtij viti (WEF) do të mbahet nga nesër deri të enjten në Davos dhe fjalimi i parë i WEF këtë vit i është lënë Presidentit të Ukrainës. Volodimir Zelenski, edhe pse do të realizohet online.

Lufta në Ukrainë, pandemia e koronavirusit dhe ndryshimet klimatike janë temat mbizotëruese të WEF të këtij viti. Përveç Zelenskit, në forum pritet të mbajë fjalim edhe kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko dhe vëllai i tij Vladimir.

Deputeti ukrainas dhe anëtar i delegacionit ukrainas në WEF, Ivana Klimpush Ai i tha Sky News se mbështetja e Evropës në naftën dhe gazin rus po financonte përdhunimin dhe vrasjen e fëmijëve ukrainas.

Ajo shtoi se Perëndimi duhet të ndalojë biznesin e tij të zakonshëm me Rusinë dhe bëri thirrje që Ukraina të furnizohet me sa më shumë armë dhe një embargo të plotë ndaj energjisë ruse.

Udhëheqësit botërorë, biznesmenë, politikanë dhe analistë do të diskutojnë gjithashtu pasojat e luftës në zinxhirët e furnizimit, furnizimin me energji dhe sigurinë ushqimore.

Video e ditës